Підготовка військових лідерів
Підготовка військових лідерів є надзвичайно важливою для забезпечення ефективності та успішності військових операцій.
Командування Сил територіальної оборони проводить навчання майже усіх ланок командирського складу військ, зокрема підготовка ведеться за такими напрямками:
- Курс підготовки командирів відділень і сержантського лідерства;
- Курс підвищення кваліфікації командирів взводів;
- Курс підготовки офіцерів «Вишкіл капітанів»;
- Навчання військових капеланів.
Основна мета підготовки військових лідерів полягає в розвитку їх професійних навичок, лідерських якостей та здатностей до прийняття рішень в умовах стресу та небезпеки.
Сили територіальної оборони ЗСУ запровадили різноспеціалізовані курси підготовки, де військові лідери отримують практичну підготовку шляхом участі в навчальних вправах, тренуваннях та симуляційних вправах. Це дозволяє їм отримати практичні навички у вирішенні військових завдань, розробці стратегій, командуванні військовими підрозділами та координації дій на полі бою.
Підготовка військових лідерів також включає розвиток їх лідерських якостей, таких як вміння приймати рішення, мотивувати підлеглих, співпрацювати з командою та вести її до досягнення поставлених цілей. Це включає тренування у комунікації, конфліктології, ефективному керівництві та інших аспектах лідерства.
Справжні лідери також повинні бути орієнтовані на військові цінності, такі як дисципліна, відданість, відвага та моральні принципи. Вони повинні дотримуватися етичних норм та стандартів, які визначаються військовими правилами та регламентами.
Військові лідери повинні весь час працювати над своїм саморозвитком, постійно покращувати особисті знання та навички. Ледь не усі ланки керівного складу Сил тероборони мають змогу пройти курси підвищення своєї професійної кваліфікації, як командира.
Водночас окремо запроваджено програму підготовки військових капеланів, які є містком між воїнами, командиром та цивільною громадою.
Вишкіл капітанів
Вишкіл капітанів був створений у Силах територіальної оборони ЗСУ в 2022 році. Його розробили на основі стандартів планування виконання бойових завдань в країнах НАТО з урахування новітнього досвіду ведення бойових дій в російсько-українській війні.
Тепер це курс професійної військової освіти «Командний курс тактичного рівня L-1C “Вишкіл капітанів”» в структурі Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
«Наша програма створена за американськими стандартами, та водночас вона майже нічим не відрізняється від нашого статуту. Справа в тому, що в статуті прописані ті самі кроки, що в TLP чи MDMP, але не написано, як їх робити. Ми ж докладно розповідаємо, що потрібно робити на кожному кроці. І коли наші курсанти день за днем проробляють по кроку, то врешті вони розуміють, що їм потрібно робити, – розповідає інструктор, капітан Андрій Холодніцький.
Інструктори «Вишколу капітанів» мають бойовий досвід та пройшли підготовку у Великій Британії. Курс призначений для командирів рот, взводів і офіцери штабів батальйонів.
В рамках курсу офіцери опановують:
- процедуру управління військами під час загальновійськового бою (TLP – Troop Leading Process);
- військовий процес прийняття рішення за процедурою «Military Decision Making Process» –7-кроковий процес ухвалення військових рішень за термінологією НАТО;
- вивчають роботу штабу батальйону щодо планування та ведення бойових дій.
«Я не був військовим до цього, але закінчив військову кафедру. Для мене весь курс був корисним і новим – від тактичних позначок і до процесів та аналізу бойових завдань. І дуже корисним було те, що в процесі навчання я спілкувався з колегами в групі, які підказували щось зі свого бойового досвіду. Дуже круто, що були запрошені гості, наприклад, лектори з міжнародного права та гібридної війни», – Віталій, командир взводу 150-го батальйону.
Нагадаємо, у 2022-2023 роках Вишкіл капітанів пройшли понад пів тисячі офіцерів. Окрім військовослужбовців Сил територіальної оборони ЗСУ, курс закінчили 29 представників Національної гвардії України та 8 представників Десантно-штурмових військ ЗСУ.
Навчальний курс складається з блоків, присвячених історії боротьби за незалежність України, теорії військової справи, лідерству, керуванню підрозділом та процедурам планування бойових операцій: планування наступального бою, оборонного бою та планування дій роти під час стабілізаційних дій, опанування питань дій батальйону в наступі та в обороні за процедурами, які використовують в арміях провідних країн світу.
Хто може потрапити на курс?
Курс «Вишкіл капітанів» призначений для офіцерів, які мають офіцерські звання від молодшого лейтенанта до майора включно та обіймають наступні посади:
- командир взводу;
- заступник командира роти;
- командир роти;
- офіцер групи планування;
- начальник групи планування;
- заступник начальника штабу;
- начальник штабу;
- заступник командира батальйону;
- командир батальйону.
Для того, щоб потрапити на «Вишкіл капітанів» військовослужбовець має звернутись до командира батальйону або начальника штабу батальйону з проханням про включення його до списку кандидатів на проходження курсу.
Кандидати, які потрапили у список, проходять співбесіду з представниками командування та адміністрацією «Вишколу капітанів» і в разі успішного проходження відправляються на навчання.
Курс підтримали фонд «Повернись живим», а також партнери-благодійники: ІТ-компанія Genesis, мультипродуктова IT-компанія SKELAR, а також Headway People, appflame, AMO та Universe. Допомагали реалізовувати програму Victory Drones.
Курси підвищення кваліфікації для взводних
Цього року в Силах територіальної оборони стартували курси підвищення кваліфікації для офіцерів взводного рівня.
Один з полігонів 150 навчального центру Сил ТрО ЗСУ приймає бойових командирів взводів зі всієї України. Після перевірки базових знань, курсанти покращують свої вміння в управлінні як оборонним, так і наступальним боєм, відпрацюють взаємодію між взводами та доводять до автоматизму порядок дій командира. І це далеко не повний перелік завдань навчального курсу підвищення кваліфікації офіцерів взводного рівня.
Новизна курсу полягає в тому, що інструктори, які працюють з офіцерами, пройшли навчання в країнах НАТО.
Наші інструктори готові на всі 100% і ставляться до своїх обов’язків дуже відповідально, адже за плечима у кожного з них бойовий досвід. Вони вмотивовані постійно самовдосконалюються і бажають навчати інших, це кращі з кращих за морально-психологічними якостями, моральними та інтелектуальними та фізичними здібностями.
На курсі командири підрозділів отримають нові знання, навички і в подальшому будуть впроваджувати їх під час підготовки своїх підрозділів.
Таким чином отримуємо подвійний результат: якісніше виконання бойових завдань і збереження життя особового складу.
Війна не стоїть на місці, тому в навчальному центрі намагаються застосовувати передові методологічні напрацювання країн НАТО з урахуванням бойового досвіду ЗСУ. Зараз активно використовується нове технологічне оснащення, змінюється тактика бою. Усе це аналізується і адаптується під наші навчальні програми відповідним чином.
Якщо спершу, до початку повномасштабного вторгнення, цілі та завдання ТрО були іншими, то тепер ми, як новий повноцінний рід військ в системі ЗСУ, повинні відповідати сучасним реаліям.
Україна тримає курс до НАТО. Це означає, що ми з часом повністю перейдемо на озброєння по стандартах Північноатлантичного альянсу. Отже, фізичні та інтелектуальні здібності особового складу українського війська мають відповідати найвищим світовим стандартам.
Центр підготовки сержантського складу
Територіальна оборона – один із найбільш численних родів військ у ЗСУ. Тому й виникла потреба створення Центру підготовки сержантського складу.
Зміна підходу до значення й ролі сержанта в ЗСУ відбулася ще 2014-2015 років з початком гібридного вторгнення росії на територію Донецької та Луганської областей.
У ході антитерористичної операції постали нові завдання та виклики. З настанням реальних бойових дій рівень відповідальності командирів різко зріс, як і роль та значення сержанта в ЗСУ.
Тож потреба посиленої уваги до навчання сержантів виникла ще в 2014 році. Тепер ми робимо так, щоб вони знали все те саме, що й офіцери, але діяли як безпосередні командири на полі бою.
Сьогодні це багаторівнева підготовка, яка містить базове та середнє лідерство, а також навчання інструкторів.
Повномасштабне вторгнення внесло корективи в навчальний процес. Тому в нашому центрі, окрім згаданих напрямків, ми готуємо командирів стрілецьких відділень.
Програми підготовки, за якими працює навчальний центр, були написані ще до повномасштабного вторгнення, а вже тепер були внесені поправки з урахуванням бойового досвіду, починаючи від 24 лютого 2022 року.
Зараз навчальна програма додатково передбачає відпрацювання навичок в умовах боїв у населених пунктах. Йдеться насамперед про оборону та штурм будівель. Також враховують й міжнародний досвід. Практично на 80% програма відповідає стандартам НАТО. Для цього свого часу були залучені інструктори з Литви та Канади.
Слухачам тут дають головну настанову – потрібно виконати бойове завдання, але виконати його так, щоб максимальна кількість особового складу після цього залишилася живою та неушкодженою.
Це – найголовніше. Будь-який командир має про це знати.
Основна кількість курсантів, які зараз проходять службу, це дорослі мотивовані воїни. Але так сталося, що підготовку вони проходили або ще в радянській армії, якої вже не існує, або ще на початку встановлення незалежності України.
Тепер, щоб дістати підготовку необхідного рівня, якої потребує сьогодення, їм доводиться багато працювати. Але після цього вишколу кожен курсант чітко зрозуміє свій рівень фізичної підготовки та психологічної стійкості. Таке навчання дає їм необхідні знання, досвід і, відповідно, нові можливості.
Детальніше про те, як Сили ТрО готують сержантів читайте тут.
Школа військових капеланів
Вперше в Збройних Силах окремий рід сил запровадив підготовку військовослужбовців військового капеланства. На курсах досвідчені фахівці навчають священників широкому, та інколи навіть несподіваному колу дисциплін.
Школа військових капеланів Сил територіальної оборони Збройних Сил України — це навчальна програма, розроблена в Силах ТрО. Її призначення — підготувати військових капеланів та їхніх помічників для ефективної служби на передовій.
Капелани є містком між воїнами, командиром та цивільною громадою. Тими, хто завжди поруч. Хто пояснить, підтримає та допоможе — тому таке спільне навчання священників є дуже важливим та корисним.
Школа військових капеланів — пілотний проєкт Сил ТрО ЗСУ. Перший набір слухачів налічує 22 капелани та їх помічників.
Нижче ви знайдете корисні посилання для вдосконалення ваших лідерських якостей і знань:
- Кишеньковий довідник сержанта щодо використання деяких засобів вогневого ураження;
- Військове лідерство. Field Manual 6-22 (FM 22-100) Головного управління Міністерства Армії США;
- Кодекс поведінки військовослужбовців ЗСУ;
- Одноосібне планування бою;
- Міжнародне гуманітарне право;
- Перелік та структура бойових (формалізованих) документів на КСП;
- Смуга реакції лідера (Курс лідерства);
- Кодекс честі офіцера ЗСУ;
- Курс: Управління підрозділом;
- Планування бою;
- Пам’ятка для піхотних командирів із побудови бойової позиції;
- Послідовність та зміст роботи командира з організації бою (TLP).
Читайте, як Сили ТрО готують командирів різного рівня.