Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Одноосібне планування бою. На що звернути увагу командирам

Сили територіальної оборони ЗСУ 1921 переглядів

Одноосібне планування бою відоме у військах США та багатьох країн НАТО як TLP (Troop Leading Procedures). В українському перекладі — процедури планування бою.

Планування бою — це насправді міркування та план того, як ви будете перемагати в бою. Ви будете враховувати умови місцевості, противника, свої можливості та ресурси, які є у ва­шому розпорядженні.

В Бойових Статутах Сил ТрО або Сухопутних військ плану­вання бою позначають терміном «організація бою».

Це елемент більшого процесу, який називається підготов­кою бою, яка охоплює:

• підготовку підрозділів до виконання бойового завдання;

• підготовку району ведення бойових дій;

• практичну роботу командира у підпорядкованих підрозділах.

Тренувань не буває забагато

Підготовка підрозділів до виконання бойових завдань. Тут підпорядковані вам підрозділи, так як і ви, мають спланува­ти виконання свого бойового завдання. Кожен командир на своєму рівні має підготувати зброю, техніку та поповнити ма­теріально-технічні засоби.

Вам як командиру надзвичайно важливо потренувати осо­бовий склад у виконанні найскладніших елементів майбутніх дій.

Для цього доведеться відтворити умови майбутнього бою. Знайти схожий рельєф, побудувати загородження, інші пере­шкоди — і разом з командирами та особовим складом трену­ватися.

Ваша мета — довести до автоматизму дії, необхідні для ви­конання того чи іншого елементу. Доведені до автоматизму навички є саме тим чинником, який підвищує ефективність виконання завдання і зберігає особовий склад. Тренувань не буває забагато.

Завжди чогось бракуватиме

Завжди буде бракувати часу, ресурсів, інформації та людей для виконання визначених завдань. Цього недостатньо завж­ди будь-якому командирові під час будь-якої війни.

В усіх цих обмеженнях і є природа війни. Талант команди­ра — за таких обмежень досягати максимального результату.

Будь-який бойовий командир знає, що за нинішньої інтен­сивності бойових дій, може бракувати часу навіть для базо­вих потреб бійців. Але логіка тут проста — змінити умови ми можемо лише перемагаючи ворога на полі бою. Адже це дасть нам можливість тримати ініціативу у своїх руках, а отже мати більше часу на підготовку.

Під час підготовки району ведення бойових дій важливо підготувати маршрути висування та провести інженерні ро­боти — встановити вибухові чи невибухові загородження, об­ладнати позиції, опорні пункти тощо.

Говоріть з бійцями

Працюючи у підрозділах вам необхідно пересвідчитись, що ваші командири взводів правильно зрозуміли своє завдання, спланували його виконання відповідно до вашого замислу та виконали заходи із підготовки підрозділів.

Своєю присутністю та спілкуванням з людьми ви підіймаєте бойовий дух бійців та мотивуєте їх.

Після цього ми можемо зосередитися на плануванні бою.

Вісім кроків

TLP — це назва методики одноосібного планування бою. В українському перекладі — процедури планування бою. Най­перше ця методика призначена для командирів рот, команди­рів взводів чи командирів відділень.

Відповідно до процедур планування бою командир діє вісь­мома кроками:

1. Командир отримує бойове завдання.

2. Розробляє та віддає попереднє бойове розпорядження.

3. Оцінює обстановку та розробляє спосіб дій.

4. Виконує термінові завдання.

5. Проводить рекогностування.

6. Готує бойовий наказ.

7. Віддає бойовий наказ.

8. Контролює готовність.

Усі перелічені кроки процедур планування бою відповідають крокам роботи командира, які за­значені в Бойових статутах Сухопутних військ. Важливо зазначити, що командир може змінюва­ти порядок планування.

Детально про це можна дізнатися у навчальному відео «Планування бою: робота командира роти, взводу, відділення».