Важка медична техніка та мобільні стабпункти
Як минув рік для медиків тероборони, які реформи відбулися і які заплановано — розповів «Спротиву» начальник медичного управління Командування Сил ТрО ЗСУ полковник медичної служби Олександр Томак.
Пане полковнику, які найважливіші зміни відбулися в медичних підрозділах Сил ТрО в минулому 2023-му році?
Медичні служби Сил ТрО ЗСУ в перші дні повномасштабної війни були інакше укомплектовані і мали іншу штатно-організаційну структуру. В червні минулого року ми її змінили. Медичні служби бригад стали медичними ротами.
Штат медичної роти в нас невеликий — 43 особи. З них медиків — 25. Решта — немедичний персонал: логісти, кухарі, техніки тощо. Для порівняння персонал медроти, скажімо, в ДШВ — це понад 100 чоловік.
Триває комплектація цих підрозділів, і деякі з них укомплектовані вже на 80%. Хочу зазначити, що це багато. Особливо, якщо зважити на те, що проблема повної комплектації — спільна для всіх ЗСУ.
Набрати військовий медичний персонал складно, тому ми працюємо не тільки з ТЦК та СП. Як і наші колеги з інших управлінь, ми налагодили співробітництво з платформою Lobby X.
В медичних ротах у нас тепер є посади хірургічного та анестезіологічного профілю, з`явилася аптека і, відповідно, штат провізорів.
Змінилися також і медичні служби регіональних управлінь. В кожному з них додалися посади провізора та офіцера лікувального профілю.
Суттєвих змін зазнало і наше управління. В нас з’явилися нові напрями діяльності, розширено штат від 5 до 17 чоловік. В управлінні тепер є група медичної реабілітації, де два фахівці, які мають необхідну спеціалізацію та пройшли додаткові курси за кордоном, тепер займаються виключно цим напрямом.
За минулий рік ми також налагодили тісну співпрацю з багатьма профільними закладами, і військовими, і цивільними. Мова про спеціалізовані медичні центри, що допомагають у реабілітації військовослужбовців. Такі як, наприклад, Bodro Clinic.
Ми продовжили співпрацю з «Сінево». Ця медична лабораторія пропонує військовослужбовцям безкоштовно здавати аналізи.
Окрім того, в 2023 році наші бійці мали можливість пройти медичний огляд в профільних лікувальних закладах МОЗ (в Києві це заклади на Саксаганського і на Пимоненка). Зокрема отримати консультативний висновок декількох спеціалістів, як от невропатолога, окуліста, хірурга, гінеколога, терапевта тощо.
Водночас ми продовжуємо практику вакцинування для наших бійців: від ковіду, від гепатиту і від грипу. Співпрацюємо зі студентською поліклінікою політехніки.
Також в Силах територіальної оборони відбулася реорганізація медичних служб батальйонів. Додався штат, з’явилася, наприклад, посада водія-механіка важкої техніки: «Спартанів», МТ-ЛБ тощо. І це ще один керунок нашої роботи, — ми працюємо над тим, щоб наші підрозділи мали важку броньовану техніку для евакуації поранених з поля бою, оскільки легкоброньовані санітарні автомобілі далеко не всюди можуть дістатися.
Тут я не можу не згадати наших волонтерів, які дуже з цим допомагають. Скажімо, волонтер із Золотоноші Михайло Петров за власний кошт (а це понад мільйон гривень) відремонтував МТ-ЛБ для евакуації поранених і передав машину медикам 111-ї бригади. І це далеко не єдиний приклад.
Ще один дуже важливий проєкт — створення пересувних стабпунктів. Вони будуть повністю оснащені апаратурою (лампами, кардіостимуляторами, кисневими установками, столами для хірурга і анестезіолога) і розміщені на причепі, який зможе тягнути, наприклад, автомобіль «Ніссан».
Завдяки такому рішенню, ми отримуємо високу мобільність і до того ж у нас буде більше можливостей забезпечити відповідні санітарні умови для роботи лікарів.
Чи відбуваються у Вашому управлінні збори керівників?
Так, мені важливо тримати руку на пульсі подій, тому я періодично збираю начальників медичних служб регіональних управлінь.
Ціль проста: подивитися в очі кожному начмеду, вислухати й допомогти вирішити проблеми, які накопичилися.
Додам, що за рік ми провели чотири таких великих зібрання, і багато питань таки вдалося вирішити. Хтось не зміг відправити свого військовослужбовця на лікування за кордон, або свого медика на навчання. Хтось мав клопоти з документами, що стосувалися ВЛК… Список можна продовжувати.
Які плани на 2024 рік? Що найперше потребує реформування у медицині Сил ТрО?
2024 рік також буде роком реформ і потрібних змін. Наприклад, будуть зміни в штаті медичних служб наших навчальних центрів. Зараз начальник медичної служби — це одночасно і начальник медичного пункту. Ми хочемо розділити ці посади.
Також плануємо ввести в наших підрозділах посаду начальника аптеки. Поки що такої посади немає.
Обов’язково плануємо дозабезпечити наших медиків технікою. Це дуже гостра проблема, яку треба вирішувати терміново.
Плануємо змінювати підхід до евакуації поранених. Зокрема застосовуючи роботизовані системи або квадроцикли на гусеницях. Сьогодні ми докладаємо для цього максимально зусиль.
Плануємо також активно залучати до війська цивільних медиків, адже нам потрібні нові люди, нові фахівці. І в цьому, повторюю, великі надії на співпрацю з рекрутинговими платформами.
Насамперед, я хочу щоб кожен фахівець займав посаду відповідно до своєї кваліфікації. Це неправильно, коли хірург чи нейрохірург, спеціаліст високого класу, волею ТЦК та СП стає, наприклад, начмедом батальйону. Його професійні якості, знання та вміння треба використовувати інакше: скеровувати на стабпункт або в медичне командування.
Новини
Технологічні Сили України презентували «Путівник зброяра»
Видання детально описує повний життєвий цикл військової техніки, траєкторії постачання за контрактами з державою та з волонтерами, вихід виробника на ринок, особливості контрактування та його виконання
Ветерани й ветеранки можуть отримати безоплатні стоматологічні послуги у 332 медзакладах України
Програма діє вже сім місяців і сьогодні охоплює 23 області країни. Вже 332 медзаклади надають ветеранам і військовослужбовцям безоплатні стоматологічні послуги
Президент вручив сертифікати на житло родинам полеглих Героїв України
Зокрема, сертифікат на житло отримала мати полеглого Героя України Василя Матійчука, Любов Матійчук. Її син, відважний аеророзвідник 74-го батальйону 102 бригади територіальної оборони ЗСУ
Битва за культуру і спадщину: сучасні «Запорожці» у фотороботі Емеріка Луіссе захищають українську історію
Французький фотомитець Емерік Луіссе відтворив відому картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану» в сучасному контексті