Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Важка медична техніка та мобільні стабпункти

Сили територіальної оборони ЗСУ 422 переглядів

Як минув рік для медиків тероборони, які ре­форми відбулися і які заплановано — розповів «Спротиву» начальник медичного управління Командування Сил ТрО ЗСУ полковник медич­ної служби Олександр Томак.

Пане полковнику, які найважливіші зміни відбулися в ме­дичних підрозділах Сил ТрО в минулому 2023-му році?

Медичні служби Сил ТрО ЗСУ в перші дні повномасштабної війни були інакше укомплектовані і мали іншу штатно-орга­нізаційну структуру. В червні минулого року ми її змінили. Медичні служби бригад стали медичними ротами.

Штат медичної роти в нас невеликий — 43 особи. З них ме­диків — 25. Решта — немедичний персонал: логісти, кухарі, техніки тощо. Для порівняння персонал медроти, скажімо, в ДШВ — це понад 100 чоловік.

Триває комплектація цих підрозділів, і деякі з них укомп­лектовані вже на 80%. Хочу зазначити, що це багато. Особли­во, якщо зважити на те, що проблема повної комплектації — спільна для всіх ЗСУ.

Набрати військовий медичний персонал складно, тому ми працюємо не тільки з ТЦК та СП. Як і наші колеги з інших управлінь, ми налагодили співробітництво з платформою Lobby X.

В медичних ротах у нас тепер є посади хірургічного та ане­стезіологічного профілю, з`явилася аптека і, відповідно, штат провізорів.

Змінилися також і медичні служби регіональних управлінь. В кожному з них додалися посади провізора та офіцера ліку­вального профілю.

Суттєвих змін зазнало і наше управління. В нас з’явилися нові напрями діяльності, розширено штат від 5 до 17 чоло­вік. В управлінні тепер є група медичної реабілітації, де два фахівці, які мають необхідну спеціалізацію та пройшли до­даткові курси за кордоном, тепер займаються виключно цим напрямом.

За минулий рік ми також налагодили тісну співпрацю з ба­гатьма профільними закладами, і військовими, і цивільними. Мова про спеціалізовані медичні центри, що допомагають у реабілітації військовослужбовців. Такі як, наприклад, Bodro Clinic.

Ми продовжили співпрацю з «Сінево». Ця медична лабора­торія пропонує військовослужбовцям безкоштовно здавати аналізи.

Окрім того, в 2023 році наші бійці мали можливість пройти медичний огляд в профільних лікувальних закладах МОЗ (в Києві це заклади на Саксаганського і на Пимоненка). Зокре­ма отримати консультативний висновок декількох спеціаліс­тів, як от невропатолога, окуліста, хірурга, гінеколога, тера­певта тощо.

Водночас ми продовжуємо практику вакцинування для на­ших бійців: від ковіду, від гепатиту і від грипу. Співпрацюємо зі студентською поліклінікою політехніки.

Також в Силах територіальної оборони відбулася реоргані­зація медичних служб батальйонів. Додався штат, з’явилася, наприклад, посада водія-механіка важкої техніки: «Спарта­нів», МТ-ЛБ тощо. І це ще один керунок нашої роботи, — ми працюємо над тим, щоб наші підрозділи мали важку броньо­вану техніку для евакуації поранених з поля бою, оскільки легкоброньовані санітарні автомобілі далеко не всюди мо­жуть дістатися.

Тут я не можу не згадати наших волонтерів, які дуже з цим допомагають. Скажімо, волонтер із Золотоноші Михайло Пе­тров за власний кошт (а це понад мільйон гривень) відре­монтував МТ-ЛБ для евакуації поранених і передав машину медикам 111-ї бригади. І це далеко не єдиний приклад.

Ще один дуже важливий проєкт — створення пересувних стабпунктів. Вони будуть повністю оснащені апаратурою (лампами, кардіостимуляторами, кисневими установками, столами для хірурга і анестезіолога) і розміщені на причепі, який зможе тягнути, наприклад, автомобіль «Ніссан».

Завдяки такому рішенню, ми отримуємо високу мобіль­ність і до того ж у нас буде більше можливостей забезпечити відповідні санітарні умови для роботи лікарів.

Чи відбуваються у Вашому управлінні збори керівників?

Так, мені важливо тримати руку на пульсі подій, тому я пе­ріодично збираю начальників медичних служб регіональних управлінь.

Ціль проста: подивитися в очі кожному начмеду, вислухати й допомогти вирішити проблеми, які накопичилися.

Додам, що за рік ми провели чотири таких великих зібран­ня, і багато питань таки вдалося вирішити. Хтось не зміг від­правити свого військовослужбовця на лікування за кордон, або свого медика на навчання. Хтось мав клопоти з докумен­тами, що стосувалися ВЛК… Список можна продовжувати.

Які плани на 2024 рік? Що найперше потребує реформу­вання у медицині Сил ТрО?

2024 рік також буде роком реформ і потрібних змін. Напри­клад, будуть зміни в штаті медичних служб наших навчаль­них центрів. Зараз начальник медичної служби — це одно­часно і начальник медичного пункту. Ми хочемо розділити ці посади.

Також плануємо ввести в наших підрозділах посаду началь­ника аптеки. Поки що такої посади немає.

Обов’язково плануємо дозабезпечити наших медиків тех­нікою. Це дуже гостра проблема, яку треба вирішувати тер­міново.

Плануємо змінювати підхід до евакуації поранених. Зокре­ма застосовуючи роботизовані системи або квадроцикли на гусеницях. Сьогодні ми докладаємо для цього максимально зусиль.

Плануємо також активно залучати до війська цивільних медиків, адже нам потрібні нові люди, нові фахівці. І в цьо­му, повторюю, великі надії на співпрацю з рекрутинговими платформами.

Насамперед, я хочу щоб кожен фахівець займав посаду від­повідно до своєї кваліфікації. Це неправильно, коли хірург чи нейрохірург, спеціаліст високого класу, волею ТЦК та СП стає, наприклад, начмедом батальйону. Його професійні якості, знання та вміння треба використовувати інакше: скеровува­ти на стабпункт або в медичне командування.

Новини

“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України

У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”

У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка

Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував

Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»

Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.

У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв

Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни

Дізнатись більше