Технології бережуть бійців на полі бою
Старший лейтенант, заступник командира РВП з МПЗ одного з підрозділів 125 бригади Сил ТрО Олексій «Довбуш» розповів «Спротиву» про роль сучасних технологій на полі бою та про те, як вони допомагають зберігати життя нашим бійцям.
Технології без людей не працюють
Як і всі війни, наша теж тримається, в першу чергу, на піхоті. Вона — «скелет» війська. Але в той же час використання технологій і новітнього озброєння потребує фахівців. Причому мова йде не тільки про бойових спеціалістів, а й тилових. Наприклад, на рівні логістичного забезпечення, обліку майна.
Чим швидше і якісніше буде обліковуватись майно і техніка, тим швидше буде заміщатись втрачене чи виведене з ладу озброєння, дрони і т.д.
Це вимагає певних знань і вмінь користування електронними таблицями та системами обліку. І важливо розуміти, що ця інформація має бути захищеною.
Якщо людина у цивільному житті була, наприклад, «технарем», то її набагато легше навчити і більш складним процесам, пов’язаними, наприклад, з тими самим дронами. Звичайні комерційні квадрокоптери є доволі простими у використанні. За умовні півгодини можна людині з технічними знаннями пояснити, як він працює. Для більш складних «бортів» або FPV, які по суті є «конструкторами», необхідні вузькопрофільні спеціалісти. Можливо, зі схожим досвідом, який у них міг бути у цивільному житті.
Техніка без людей не працює. Ми ще не дійшли до війни роботів зі штучним інтелектом. Тому вся техніка використовується і оперується людьми.
Масове використання дронів
Маючи умовний старлінк, екофлоу і дрон — FPV, «мавік» чи щось серйозніше — одним розрахунком ми можемо мати величезний вплив на тій чи іншій ділянці, виконуючи бойове завдання.
До того ж, якщо говорити не тільки про бойове застосування, ті ж старлінки — це безпека бійців. Старлінк допомагає убезпечувати наших військовослужбовців, які знаходяться не тільки на «нулі», але й на першій-другій лінії. Допомагає зменшити «скупчення» GSM-сигналу.
Супутниковий зв’язок і дрони — це те, що дає перевагу над противником. Хоча ворог, звичайно, теж активно використовує дрони, а от з супутниковим зв’язком у них складніше.
До початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну системи супутникового зв’язку вже були, але старлінк став масовим і порівняно дешевим рішенням. Масове використання дронів під час ведення бойових дій — теж особливість цієї війни. Це те, що ефективно вирізняє нашу війну від інших конфліктів.
Війна розумів
Системи РЕБ/РЕР дуже часто — це, як і FPV-дрони, такий собі «конструктор», який складається з різних змінних частин. Вони доволі розповсюджені у наших бригадах Сил територіальної оборони на рівні розвідувальних взводів. На кожен засіб ураження мають бути свої засоби протидії. Питання в тому, наскільки швидко можна виробляти ці засоби протидії і ефективно їх використовувати. Ті ж антидронові рушниці є дуже різними і сильно відрізняються потужністю та частотами, які вони перекривають.
Якщо ворог глушить одну частоту, ми переходимо на іншу. Війна — це перегони технологій. Це перегони розумів і навичок, хто виявиться хитрішим.
Не варто забувати про питання масштабування. Винайти щось нове — це одна справа. Інша — поширити цей винахід на якнайбільшу кількість підрозділів.
Ключове — якість управління
Коли ми говоримо про успіх будь-якого бою, один з ключових його компонентів — це якісне управління підрозділами.
На початку широкомасштабного вторгнення росіяни, хоч і маючи перевагу як у кількості, так і у якості тієї ж бронетехніки, мали абсолютно некомпетентне управління. Не буде від техніки жодної користі, якщо ти не вмієш її ефективно використовувати. Тому ключовим є якість управління. А вже потім — озброєння.
Коли твій ворог має непоганий промисловий комплекс, великі резерви ще з радянських часів, то буде вельми складно воювати якимись елементарними засобами. Необхідно проти їхніх технологій — виставляти наші, проти їхньої зброї — виставляти нашу. І чим сучаснішою буде ця зброя у нас, тим краще.
Сучасна техніка так само підривається на мінах, але при цьому вона зберігає життя військовослужбовців. Особовий склад — це головне, що в нас є. А новітнє озброєння як раз і допомагає врятувати людей, які маючи бойовий досвід можуть повертатися у бій, а ще ділитися досвідом з менш досвідченішими бійцями.
Новини
“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України
У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”
У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка
Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував
Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»
Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.
У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв
Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни