Сили ТрО вдосконалюють підготовку сержантів
У свої 52 роки Андрій «Таксист» знову сів за парту. Він став курсантом вишколу сержантів 150-го навчального центру Командування Сил ТрО. Усе через бажання отримати нові знання, які допоможуть чоловіку краще виконувати бойові завдання.
За освітою Андрій інженер-хімік. Але у цивільному житті змінив кілька десятків професій, аж доки не став таксистом. Широкомасштабне вторгнення знову кардинально змінило життя, а саме історія двох знайомих Андрія. Ще у 2014-му вони втікали від війни з Донецька. У 2022-му росіяни наздогнали чоловіків у Херсоні і посадили до в’язниці. Їх тримали два місяці, вимагали йти воювати за окупантів. Українці відмовлялися, але в підсумку їх зламали. На фронті вони загинули за два тижні.
«Вони не хотіли воювати. Вони були бізнесменами, а тепер формально вважаються зрадниками. Я вирішив, що зі мною такого не буде. Це моя країна, я пішов її захищати», — каже Андрій.
«Таксист» долучився до чугуївського батальйону Сил територіальної оборони, почав опановувати військову справу.
Останнім часом підрозділ Андрія займає позиції за 130 метрів від державного кордону з країною-агресором. Ворог їх регулярно обстрілює з артилерії. Саме там у червні він дізнався, що отримав медаль та звання молодшого сержанта.
«Я молодший сержант, командир відділення. Щоб бути повноцінним сержантом та командиром відділення необхідні знання. Коли з’явилася можливість потрапити у центр підготовки, я із задоволенням поїхав. У мене не було таких глибоких знань, які я тут отримав», — розповідає Андрій. На вишколі сержантів «Таксист» відзначає високу планку навчання та високий рівень інструкторів.
Інструктор вимогливий як до себе, так і до курсантів
Одним з інструкторів центру підготовки є Андрій «Гном». Чоловік воює з 24 лютого, до того понад 10 років у цивільному житті займався навчанням військових. У перші місяці війни він займався навчанням бійців у 137-му батальйоні ТрО, згодом перевівся до навчального центру. Паралельно і сам вдосконалював навички інструктора. З натівських навчань у Литві повернувся з сертифікатом найкращого інструктора — набрав найвищі бали з усіх екзаменів.
«Логіка інструктора має базуватися на тому, що бути найкращим у всьому — це основа основ. Бо якщо ти хочеш вчити когось, і цей хтось засумнівається в твоєму вмінні виконувати цю вправу краще за нього, ти не зможеш бути переконливим у навчанні. Тому у нас дуже велика кількість інструкторів, які повертаються з такими самими результатами з Великобританії, з Німеччини», — пояснює «Гном».
Інструктор вимогливий як до себе, так і до курсантів. Таким чином, пояснює, досягається той результат, який потім в умовах бойових дій дозволяє досягати успіху з мінімальними втратами.
«Усі наші інструктори мають бойовий досвід. Зараз так склалася наша доля, що єдиний механізм для нас впливати на перебіг подій на фронті — саме через тих людей, яких ми випускаємо. Для нас оцінки курсантів — не на першому місці. Важливіший результат — навички та вміння, з якими випускники повертаються у свої підрозділи».
Загалом весь курс навчання триває майже два місяці і розбитий на 11 модулів. Серед них — вогнева підготовка, планування, тактика, топографія. З кожним новим набором програма оновлюється та вдосконалюється. Зараз в розробці курс керування БПЛА коптерного типу.
«Наші вдосконалення курсу пов’язані з покращенням матеріальної бази. Для прикладу, на нашому першому наборі взагалі не було «Кропиви». Потім ми отримали планшети і інтегрували програмний комплекс «Кропива». Зараз він один із основних, який є на курсі», — розповідає «Гном».
Схожа ситуація була з топографією: отримали реальні топографічні карти — більш досконало почали вивчати планування та роботу по конкретній місцевості. З появою пейнтбольного обладнання та лазертагу вдосконалили тренування стрільби.
«Так у нас з’явилася більш потужна можливість проводити навчання на локаціях типу вулиці чи будинку. Бігати просто з холостою зброєю типу «піф-паф, я тебе вбив» не завжди ефективно, часто виникали питання, хто кого першим «вбив». Коли у нас з’явилися лазертаги, то цю ситуацію ми вирішили технічно. Тобто, коли ти лазертагом робиш постріл в людину, то в неї відключається її стрільба і чітко видно, хто в кого влучив. Це стало більш наближеним до реальних умов в плані роботи зі зброєю та якимись тактичними моментами. Але для нас зараз найефективнішою схемою навчання все-таки є маркери, тобто коли ми використовуємо пейнтбольне обладнання. Коли по тобі прилітає кулька, то імітувати, що в тебе не влучили — дуже непросто», — роз’яснює інструктор.
Курсанти на вишколі сержантів дуже різні. Далеко не завжди це молоді двадцятирічні хлопці. Є такі, хто військовий квиток отримував ще за часів Совєтського Союзу. Відповідно, різним є і рівень знань та навичок курсантів, а також фізичної підготовки. Все частіше приходять курсанти, які вважають себе більш підготовленими та досвідченими.
«Інколи приходять люди, з якими працювати досить складно. І це пов’язано з тим, що вони мають бойовий досвід, який математично більший, ніж у наших інструкторів. Ми вже більше року займаємося навчанням, а хлопці — воюють. І ось у них сформоване бачення, що в деяких темах вони розуміються краще за інструкторів. Але з часом вони усвідомлюють, що їхній рівень підготовки все ще не дотягує до необхідного. Цей етап розуміння інколи може затягнутися до двох тижнів навчання в центрі», — каже «Гном».
Протягом навчання курсанти кілька разів проходять тестування включно з фінальним, на основі якого видають сертифікат. За словами інструктора, близько 70% курсантів отримують четвірки-п’ятірки. При цьому для фінального тесту є умова: якщо протягом навчання курсант не складає два модулі, то екзамен йому автоматично не зараховують.
Коїн — відзнака для найкращих
Найкращі випускники отримують коїни, при цьому не завжди найкращого визначають за оцінками. Такого курсанта обирають серед тих, хто за результатами тестів увійшов до групи лідерів, але додатково беруть до уваги ще й принципи курсантів, поведінку в підрозділі та прогрес у навчанні.
«У моїй останній групі коїн отримав курсант, який за цифрами трохи не дотягнув до першого місця. Але він брав активну участь у життєдіяльності підрозділу, допомагав іншим курсантам, мав потужну лідерську лінію. Також було видно, як йому, у зв’язку з його віком, важко давалися певні технологічні вправи, але він проявляв наполегливість та справлявся з завданнями. Тому ми оцінили і його жагу до перемоги навіть над собою», — пояснює інструктор.
Загалом вміння вчитися «Гном» називає серед якостей ідеального сержанта. Також до переліку необхідних якостей інструктор включає порядність та вміння на власному прикладі демонструвати, як має виглядати зразковий військовослужбовець.
«Це має бути людина, у якої немає фінішу. Мені дуже подобається це японське прислів’я про самурая, у якого немає цілі, є тільки шлях. І я його з переліку жартів перекладаю на нашу роботу. Сержант — це якраз одна з найскладніших професій у війську, напевно. Це якраз та ланка, яка є виконавцем і основою з підготовки. Також він є опорою для офіцера. І саме тому в цій одній особі зазвичай мають зберегтися абсолютно всі основи військової доктрини», — вважає «Гном».
З кожним випуском кращих сержантів у лавах Сил тероборони стає все більше. Андрій «Таксист» одразу після завершення навчання переконує, що змінити військо зможуть передусім сержанти.
«Ситуація на фронті змінюється дуже динамічно. Ті знання, які були у нас раніше, до сьогоднішніх умов війни часто не підходять. Тому постійно потрібно вдосконалюватися, підлаштовуватися під нові умови. У мене зараз все управління роти пройшло навчання — хто в Україні, хто за кордоном, — і вони вже добре розуміють, що треба змінювати. Якщо ми так почнемо воювати, як нас навчили, ми, що дуже важливо, — збережемо людей», — підсумовує «Таксист».
Новини
“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України
У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”
У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка
Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував
Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»
Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.
У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв
Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни