Операція "Дюнкерк навпаки"
Командир 11-го батальйону спеціального призначення Сил територіальної оборони ЗСУ підполковник Олександр Посітко поділився з нами нюансами служби спецпризначенців Сил ТрО та розповів, чим їх робота відрізняється від роботи стрілецьких батальйонів.
Висадка на лівобережжі
З першого дня наші підрозділи брали участь у форсуванні річки Дніпро і закріпленні на лівому березі. Починаючи з літа минулого року, разом з іншими підрозділами Сил оборони, ми активно просувались у цьому напрямку, закріплювались на лівобережжі.
Ми своє завдання виконали, закріпились у визначеному районі, створили і утримали цей плацдарм.
Найбільший виклик тоді був пов’язаний зі складною логістикою. По-перше, Дніпро — річка дуже широка, узбережжя складне за ландшафтом, наслідки підриву Каховської ГЕС додали ще нюансів… Але не зупинили нас.
Маршрути наших човнів майже весь час контролювалися противником як з повітря, так і вогневими засобами. Треба було дуже обережно знаходити можливість вискочити тоді, коли ворог не веде спостереження або обстріли.
Лівий берег всюди був замінований. Роботи у саперів було багато і на початку, і в процесі форсування річки. Але завдяки їх роботі, це дало змогу у майбутньому вже обирати, де висадитись, в залежності від того, який сектор обстрілював противник.
З плавзасобами для форсування річки нам допомагали родичі, знайомі і волонтерські організації майже з усієї України: з Києва, Миколаєва, Запоріжжя, Херсона і навіть з Луцьку. Тому я називав цю операцію «Дюнкерк навпаки». Бо британці у Дюнкерку збирали плавзасоби, щоб забрати своїх людей з протилежного берега, а ми зібрали човни, навпаки, щоб наших військовослужбовців туди доставити.
В цій операції приймало участь багато представників з різних підрозділів Сил оборони. Було дещо складно організувати між всіма взаємодію, але нам це вдалося.
На лівому березі наші підрозділи забезпечували цілодобову аеророзвідку над нашими позиціями, слідкували за підходами до них. Це давало змогу виявляти противника завчасно і наносити ураження мінометами. В свою чергу, нас прикривали дружні артилерійські підрозділи.
Ворожа артилерія по нас теж працювала дуже потужно. Задіювали все: починаючи від мінометів, закінчуючи «Градами». Щоденно противник застосував проти наших позицій і авіацію. Але їм не вдалось нас вибити.
Завдання «із зірочкою»
Ми вже більше року в зоні виконання завдань на Херсонщині. Діємо саме як спецпідрозділ. Виявляємо і знищуємо противника як за допомогою технічних засобів, так і завдяки мобільним групам, які задіюємо на найбільш загрозливих напрямках, з більш потужними засобами.
Наші аеророзвідники здійснюють розвідку і коригування вогню артилерії, наприклад, тих же «Хаймарсів», по цілях противника. За специфікою нашого батальйону, ми задіяні постійно у великій кількості невеличких операцій.
Наприклад, наші ударні БпЛА ми задіювали у боях за Антонівський міст. З тих пір активно розвиваємо як тактику використання FPV-дронів, так і дронів зі скидами. Цей напрямок у нас доволі потужний.
Дрони — це майбутнє сьогоднішньої війни. Війна 2022-го доволі сильно відрізняється від того, що є зараз. Отже в цьому напрямку необхідно розвиватись. Як по ударних системах, так і у протидії таким системам противника.
Підготовка підрозділів
Оскільки наш батальйон на ротації поки не був, ми все ж примудряємось знаходити можливість відправляти наших військовослужбовців на навчання прямо з зони бойових дій, невеликими групами. Вони проходять навчання і повертаючись одразу застосовують на практиці набуті навички.
Майже всі наші нинішні командири груп були «зрощені» з сержантів. Тобто це люди, які пройшли навчання, отримали офіцерське звання і зараз командують групами і ротами.
Практично всі вони пройшли підготовку на «Вишколі капітанів». Це дуже потужна програма підготовки. Звідти люди повертаються з хорошими ґрунтовними знаннями, тому я намагаюся, щоб всі мої командири пройшли цю школу.
У всіх, хто пройшов через вишкіл, міняється погляд на організацію бойових дій. Вони передають ці знання своїм побратимам. Таким чином навчається не один командир групи, а й всі його підлеглі.
Водночас ми проводимо підготовку і своїми силами. Не дивлячись на те, що ми знаходимось у зоні бойових дій, бойова підготовка не зупиняється. Ми організовуємо заняття: проводимо навчання командирів різних ланок і всього особового складу.
З командирами намагаємось проводити робочі координаційні наради із обміну досвідом щотижня, щоб узгодити дії, провести злагодження підрозділів, підвищити спільну ефективність. Після кожної операції підбиваємо підсумки з ключовими особами, які були задіяні. Обговорюємо, що вдалось, що можна покращити. Але передує всьому ретельна підготовка і грамотне планування. Адже це — щонайменше половина успіху операції.
Новини
“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України
У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”
У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка
Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував
Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»
Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.
У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв
Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни