Харківський прорив. Як у вересні 2022 тероборона дійшла до кордону
Прорив фронту та звільнення майже всієї Харківської області у вересні 2022 стали одним з найбільших успіхів ЗСУ. Протягом тижня українське військо просунулося на десятки кілометрів, окремі підрозділи за цей час пройшли сотню кілометрів. Свою поразку російська пропаганда назвала «перегрупуванням». Перегруповувалися окупанти таким чином, що кидали техніку та накивали п’ятами так, що українські бійці не встигали всіх наздогнати.
У цьому наступі брали участь і Сили територіальної оборони. Харків’яни, кияни, львів’яни, херсонці та інші підрозділи доклалися до визволення українських міст та сіл. Це історіях одних з учасників харківського прориву.
Харківському наступу передувала тривала підготовка. Для ворога створювали уявлення, що Україна готується до прориву на Херсонщині та Запоріжжі, і окремі частини з Харківщини будуть передислоковані на ті напрямки.
За кілька днів перед початком наступу відволікаючі дії почали на півночі від Харкова. Кілька літніх місяців батальйони харківської міської бригади перебували у лісі. На початку вересня вони отримали завдання: активними діями створити у окупантів уявлення, що будуть прориватися до державного кордону. У цей час на південь від Харкова готувався справжній удар.
«Наказ на наступ сприйняли так, що це навіть емоціям не піддається, — розповідав одразу після завершення наступу офіцер штабу куп’янського батальйону «Домінік». — Усі люди в нас місцеві: чугуївські, куп’янські, харківські. До вересня ми чотири місяці просто стримували ворога. Кожен день обстріли, багато загиблих, на жаль, і серед цивільних. І тут, коли ми вже з місця рухаємося вперед, це просто емоції, ну просто, дуже позитивно. І в той же час це було і для орків повною несподіванкою».
Уся увага була прикута до прориву під Балаклією. Тим часом харківська та київська тероборона брали участь у бойових діях за 30 км північніше. Вони долучилися до наступу в районі населених пунктів Миколаївка-Василенкове, які розташовані північніше траси Чугуїв-Куп’янськ.
За задумом, один київський батальйон своїми діями мав витягнути на себе основні сили противника. Після цього з флангів мали вдарити 92-а та 14-а механізовані бригади.
«Перед цим ми добу чи дві не спали, — згадував у вересні 2022-го боєць київського батальйону «Грузин». — Ми вийшли “налєгкє”, ніч провели в лісі, спали в ямах, які вирили собі. Було дуже холодно, а укривалися лише поліетиленом. На ранок пішли на марш».
Це був ранок 7 вересня. Першими пішли 14 розвідників, далі підтягувалися інші.
Миколаївка розділена річкою на дві частини. Щойно тероборонівці пройшли першу половину, як на них вилетіла ворожа машина.
«Ми зайшли їм в тил. Вони не очікували, що невеличка група зайде на «їхню територію» і прийме бій», — розповідав «Грузин».
Тероборонівці розстріляли машину. Пізніше від місцевих дізналися, що в ній були офіцери противника, які «кошмарили» село.
Одразу після першого контакту у селі розпочався бій. «На нас пішов танк, працювали мінометні розрахунки, з дворів кидали гранати. Там почався кошмар», — згадував «Грузин».
У цей час аеророзвідка зафіксувала, що зі сторони противника в напрямку села висувається піхота та БМП. Тоді вже підключилися основні сили українського наступу.
Того дня Миколаївку відбили. Зі слів місцевих жителів тероборонівці дізналися, що ворог поніс значні втрати — близько 20 загиблих та 30 поранених.
У наступні дні батальйон киян змінив 7-9 населених пунктів, в яких зупинялися на короткий час. До 12 вересня тероборонівці подолали 60 км на північ. У Вовчанську їх і зустріла редакція газети «Спротив».
«Зверніть увагу, я весь брудний, немає часу ані помитися, ані сушитися. Тому що ми в дорозі. Уявіть, ми пробиралися дорогами, які залиті і розмиті дощем, кілометри 1,5-2 просто штовхали наші автомобілі. Це було дуже складно, але ми це зробили», — з захватом підсумовував свій похід «Грузин».
Коли кияни 7 вересня штурмували Миколаївку, за кілька кілометрів від них почали діяти і харків’яни. До прориву вони почали готуватися ще 4 вересня.
«З отриманням бойового розпорядження штаб спланував наступ, залучив кілька штурмових груп та мінометні розрахунки. І сьомого числа почали діяти в напрямку Василенкове. Усі хлопці спрацювали на відмінно. На жаль, двоє хлопців, «Крава» і «Каха», загинули», — розповідав пізніше офіцер штабу «Домінік».
Цей наступ куп’янської тероборони також застав ворога зненацька. Тому тут противник не був готовий до серйозного спротиву, швидко відступив та залишив багато озброєння.
«Вони просто все покидали. Кулемети, Утьос, АГС, танкові боєприпаси, багато ракет до ПТУРів, бронежилети, амуніцію, сухпайки, дуже-дуже багато всього. Видно було, що залишали все поспіхом», — згадував «Домінік».
Далі ситуація змінювалася дуже швидко. Кожного дня харків’яни отримували нові завдання, іноді напрямок руху змінювався протягом години через те, що виявлялися скупчення противника, який відступав. Тероборонівці дійшли аж до кордону. «За кілька днів ми пройшли багато сіл. Після Василенкового були Пасівка, Новоалександрівка інші аж до прикордонної Волохівки. У кожному селі ми вивішували прапор України», — розповідав «Домінік».
Разом з українським прапором в населені пункти поверталося вільне життя. Українських бійців люди сприймали дуже позитивно. «Обіймалися, плакали, їсти кликали, приносили хто кавуни, хто хліб, який самі пекли. Але був і такий момент, що після півроку під окупацією люди поводилися насторожено. Їм же розповідали байки про «карателів», то дехто і боявся», — казав «Домінік».
Ще однією байкою тоді були заяви російських пропагандистів про перегрупування окупантів та їхній організований відхід. Проте все це спростовувалося побаченим на звільненій Харківщині. «Як кадровий офіцер, можу сказати, що у нас все було сплановано на високому рівні. І саме наша гарна організація призвела до того, що росіянам довелося кидати все. У них була паніка через наступ наших військ», — підсумовував «Домінік».
Новини
Президент вручив сертифікати на житло родинам полеглих Героїв України
Зокрема, сертифікат на житло отримала мати полеглого Героя України Василя Матійчука, Любов Матійчук. Її син, відважний аеророзвідник 74-го батальйону 102 бригади територіальної оборони ЗСУ
Битва за культуру і спадщину: сучасні «Запорожці» у фотороботі Емеріка Луіссе захищають українську історію
Французький фотомитець Емерік Луіссе відтворив відому картину Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану» в сучасному контексті
Пам'ятний знак відкрили на фасаді гімназії у Петрівцях бійцю 116 бригади тероборони
Валерій Кильоженко загинув 13 липня 2023 року під час виконання бойового завдання поблизу міста Авдіївка, що на Донеччині. Воїнові було 27 років, мав звання старший солдат
Військовослужбовців 105-ої бригади з Тернопільщини відзначили «Золотим хрестом»
Особливо відзначені військові також отримали грамоти від командира оперативно-тактичного угруповання «Сіверськ» за особливі досягнення в службі