Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Як позбутися води в окопі: поради бійця

Денис Вергун, Дмитро «Барбудос» 774 переглядів

Часом рясні дощі докучають в окопах більше, ніж ворог. Про те, як боротися з підтопленнями в окопах, розказав український військовий Дмитро «Барбудос».

Існує декілька варіантів боротьби із цією напастю.

Перший і найважливіший – це вибір місця для відривання окопу чи траншеї. Якщо на визначеній для цього ділянці є певні нерівності – а майже крізь є перепади висот у 30-50 см – треба вибрати найвищу точку.

Зрозуміло, що ви не зможете самі вибирати ділянку для окопу, де захочеться, але якщо посунути її, скажімо, на 2 метри в ту чи іншу сторону і вибрати найвище місце, тоді місце розташування окопу буде найбільш ефективним.

Якщо окоп хоч і буде тактично правильно розміщено, але в ньому буде невелика впадина, то він буде повністю заповнений водою і, відповідно, бійцям не допоможе. Такий окоп просто не буде використовуватись.

Другим способом, як відвести воду з окопу, є досить поширений у літературі, а також в інтернеті спосіб із застосуванням канавки в дні окопу при одному з його бортів. Приблизні розміри вказуються 20 см ширини і стільки ж глибини. Чисто теоретично це дуже хороший спосіб, але практика диктує нам дещо інше.

У першу чергу для облаштування такого окопу потрібно чимось «одягнути» борти його стінок, тому що обсипання землі навіть без артилерійських обстрілів дуже істотне. І може скластися ситуація, що буквально за 3-4 дні цей дренаж буде засипатись землею і його потрібно буде постійно чистити. Далеко не у всіх підрозділах буде можливість виділити кілька людей, які будуть постійно вичищати ці дренажні канави.

Наступний момент – коли падає дощ, дно вашого окопу все одно розмокає. Коли по ньому ходять, утворюється заглибина, яка втоптується в землю, і «підлога» окопу прогинається, куди знов-таки буде стікати вода, а стінки обсипатись.

Таким чином за тиждень-два дощів окоп стане нерівним, «перекоситься», і ви або собі зламаєте ногу, коли вона зісковзне в цю канавку для водовідведення, або, в кращому випадку, по окопу можна буде пересуватись боком, відповідно до сформованого після підтоплень і обвалів профілю окопу. 

Як варіант, цей дренаж забивають гіллям так, щоб на нього можна було стати, і якщо послизнешся, то туди не впаде нога. Але уявіть собі, якщо така ямка забита гілками, то, відповідно, обсипання окопних стінок через певний час зробить з неї просто армовану глину зі всяким гіллям, яку не почистити ні сапою, ні лопатою.

Облаштування такої канавки можливе в тому випадку, якщо ширина окопу в нижній  частині буде як мінімум 90 см чи метр. 

Якщо ширина буде меншою – така система не працюватиме. І треба бути готовим, що дуже часто потрібно буде займатись чищенням стоку.

А коли викопувати траншеї шириною основи в 100 см, то людей можна «положити» за місяць-два. Енергії на це витрачається досить багато, а по фронтових позиціях часто доводиться «кочувати». Де на новому місці знов треба окопуватись.

Також необхідно зазначити, що при облаштуванні такої дренажної канавки все одно потрібно облаштувати по довжині окопу схили так, щоб воду кудись звідти відводити, адже ямка розміром 20х20 см водою заповниться дуже швидко, і ви однаково отримаєте собі «басейн» з водою, по якому важко пересуватись.

І третій спосіб вирішення проблеми, який, напевно, найбільш розповсюджений у практиці на бойових позиціях, – це облаштування схилів окопів з перепадами висоти у 10-15 см кожні метрів 10 (тобто стежка в окопі буде йти своєрідною хвилею).

Таким чином можна зробити хоча б певні ділянки окопу сухішими. Загалом же цілковито позбутись проблеми води в окопі ви не зможете, особливо  якщо облаштовувати бойову позицію руками. 

Але тут також постають два моменти. У кінці таких схилів треба буде робити якийсь приямок, закривати його дерев’яним «щитом», у який буде набиратись вода, і після дощу відром вичерпувати воду, виливати її кудись за бруствер чи в якесь інше місце.

Більш ідеальним варіантом було б застосування інженерної техніки, щоб десь у тил нашої позиції була виведена канава, відповідно, з викопаною в землі ямою, куди ви зможете ту воду відводити.

Інших більш-менш дієвих способів позбутись води, на жаль, не придумано.

У книжках описані і містки на дні окопу, які піднімають підлогу окопу на 10-15 см. Але руками і без достатньої кількості пиломатеріалів це зробити вкрай важко. До того ж усе одно накопичену воду кудись треба відводити.

Отже, розглянувши три варіанти боротьби з водовідведенням в окопах, ми знову повертаємося до способу №1 – правильного  місця вибору облаштування вашої бойової позиції.

Для військових найкращим рішенням є найпростіше, тому що сьогодні ви стоїте на одній бойовій позиції, а завтра ваші підрозділи пройшли кілька кілометрів вперед, звільнили певну територію, і треба облаштовувати позиції на нових рубежах. 

Новини

До війська — по-людськи, а не через бусик: як працює центр рекрутингу тероборони

Війська Cил ТрО потребують спеціалістів з радіоелектронної боротьби, зв’язківців, медиків. А самі люди хочуть працювати у штабі, діловодами, зв'язківцями й бухгалтерами, операторами БпЛА

Забіг MILITARY RUN UA – потужний захід обʼєднання нації довкола військових

Організаторами забігу планується відібрати 5 військовослужбовців або ветеранів з пораненнями для участі в реабілітаційний поїздці на забіг у Чікаго в 2025 році

Інформаційно-рекрутинговий центр 112 бригади Сил ТрО відкрили у КМДА

Рекрутинговий центр працює з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 17.00 год., за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 36

Прапор 124 бригади встановили на найвищій точці України

Про підкорення Говерли та враження від гір розповів боєць124 бригади Артем Рудаков

Дізнатись більше