
«Я вступив у військо з головною метою — захистити свою родину та батьківщину від варварів»
Федір Шандор з позивним «Турист» протягом трьох місяців (жовтень, листопад, грудень 2022-го) очолював 1 роту 68 окремого батальйону 101 бригади Сил ТрО, відомого як «Закарпатські шаркані». Прийшов у військо 24 лютого 2022 року добровольцем. Спочатку був солдатом, потім отримав звання молодшого сержанта. Нагороджений відзнакою Головнокомандувача «Золотий хрест» і бригадною відзнакою 101 Окремої бригади Сил ТрО.
У цивільному житті «Турист» — професор Ужгородського національного університету. Понад 25 років веде науково-педагогічну роботу. Під час служби продовжував займатись викладацькою діяльністю прямо з окопів.

Ми поспілкувалися з професором-піхотинцем про те, як вдається поєднувати роботу військовослужбовця і викладача, а також про майбутнє молодших поколінь, за яке воюють наші воїни.
Лекції з окопу
Головне — якісно виконувати роботу на кожному відрізку. Керівництво підрозділу в 101 Окремої бригади Сил ТрО дозволило не переривати лекційний процес, але тільки у виділені для цього години, і тільки після виконання службових обов’язків: від копання траншей до звільнення сіл під час Харківської операції.
Студенти звикли за час пандемії Covid-19 до онлайн навчання. Тому досвід дистанційної роботи і в них, і в мене вже був.
Я довгий час не говорив про те, що я на фронті, тому їхня реакція була різною: від «Що ви там робите?» до «Ми вас любимо!».
Чи було важко? Однозначно. Чи буду я продовжувати? Беззаперечно! Адже ми воюємо за освічену націю. Наші школярі, студенти мусять мати якісну освіту, щоб не уподібнитися орді варварів та нелюдів, з якими ми воюємо.

Роль молодого покоління у майбутньому україни
У кожного є свій вибір, за який потім треба буде відповідати перед собою і перед Богом.
Але кожен, хто залишився в Україні, повинен внести свою частку у спільну перемогу, щоб було, що сказати дітям і онукам про цей складний час.
Чи багато науковців на війні
Представників наукових професій на фронті багато. Ми спілкуємося, обмінюємося інформацією. Українське військо на сьогодні — це найінтелектуальніша армія світу. Це факт.
У Збройні Сили я вступив з головною метою — захистити свою родину та Батьківщину від варварів. Це мій вибір і я жодного разу не пошкодував.

Суспільство розраховує на нас
Не треба боятись повернення до цивільного життя. Так, на початку все довкола може здаватися важким через разючий контраст між війною і мирними регіонами. Щоб ресоціалізація пройшла швидше, не варто боятися звертатися по допомогу до близьких, побратимів чи до психологів. Не варто затягувати із обговоренням і вирішенням своїх соціально-психологічних питань.
Треба з гідністю нести звання українського військовослужбовця навіть у цивільному житті і докладати власних зусиль для відбудови нашої країни після війни. На військових суспільство і після перемоги покладає величезну надію — важливо не підвести суспільство.
Бійці, повернувшись з фронту, також будуть розраховувати як на підтримку держави, так і суспільства. В цьому напрямку треба працювати вже зараз, розробляти і втілювати в життя короткострокові і довгострокові механізми соціально-психологічної регуляції.
І такі програми будуть, а бійцям, які пройшли пекло війни, не варто ними нехтувати. Це допоможе втриматися психологічно по поверненню додому.
Поради перед першим бойовим виходом
Військо мусить правильно застосовувати професійні вміння мобілізованих. Тому бійцям обов’язково треба повідомляти про свої навички і знання, щоб мати змогу більш ефективно нести службу, адже це потрібно нам всім.
Говоріть, що ви вмієте, що хочете робити. Це важливо. І пам’ятайте, найкращий вчитель у війську — це бойовий побратим, на якого можна покластися та покращити свої військові знання.
Підтримка тилу
Я радію, що маю контакт з угорськими волонтерами та громадськими організаціями — вони об’єдналися під спільним брендом «Допомога закарпатським шарканям». Вони вже надали допомоги українському народу і ЗСУ на десятки мільйонів гривень, і продовжують це безперервно робити й надалі, закупляючи дрони, тепловізори, далекоміри, павербанки.
Новини

"Якби я раніше знав це, я б діяв інакше"
Проєкт НАТО спрямований на покращення психологічної підготовки військових.

Гаряча лінія Командування Сил територіальної оборони ЗСУ
Важливо знати, що ви не одні. Ми тут, щоб вислухати вас і допомогти вирішити будь-які питання, що вас турбують.

Цієї ночі мисливці за «Шахедами» Сил ТрО збили 13 «Шахедів»
Найбільш ефективними виявились розрахунки одного з підрозділів Регіональне управління Сил територіальної оборони «Південь» ЗС України. За ніч вони знищили 4 БпЛА.

Навчися розпізнавати та нейтралізувати ворожі ІПСО!
У новому курсі в застосунку Армія+ ти дізнаєшся, як виявляти маніпуляції, перевіряти факти та захищати себе й побратимів від дезінформації