Вправи, що допоможуть повернути почуття контролю
В умовах позиційної артилерійської війни солдат в основному чекає. Чекає кінця чергування, початку обстрілу, листа з дому, наказу на висування. Це очікування може бути важким, і залишитись притомним і спроможним бійцем можуть допомогти декілька речей.
Власним досвідом ділиться Володимир Дегтярьов, в минулому підприємець, а нині — боєць Сил територіальної оборони ЗСУ на псевдо «Піарщик»:
1. Процеси та чек-лісти. Коли у довоєнному житті я готувався до змагань, мене рятували списки. Я робив перелік речей, які мають бути в рюкзаку в день змагань та перелік дій, які мені треба зробити ввечері та зранку перед стартом.
Так і тут – я робив перелік речей, які мають бути зі мною на чергуванні, та релігійно чітко збирав-розбирав рюкзак, складав речі, заряджав рацію, телефон, павербанк, чистив зброю – просто по чек-лісту.
Окрім того, що це гарантувало, що я буду готовий до раптової тривоги, це ще й знімало напругу та додавало відчуття контролю.
2. Ритуали та гігієна. Якось один побратим запитав:
– «Піарщик», а в тебе що, борода не росте?»
— «Ні, — відповів я, — Я просто голюсь щодня».
Для мене гоління, душ (в будь якій воді), прання речей стало ще одним ритуалом «з минулого життя». Ритуалом, який давав відчуття контролю.
3. Цінність зусиль. Мені пощастило – мої командири пояснювали контекст та ціль тих чи інших завдань. Вже після повернення в Київ я прочитав про американську армійську методику постановки завдань з 4 компонентів:
- завдання (що мають зробити підрозділи);
- чому це важливо;
- очікування командувача (що має відбутися на полі бою);
- фінальний результат.
І зрозумів, що робив мій командир відділення, коли пояснював мету перебування на спостережному пункті, і що робив командир взводу, коли пояснював ціль нашого перебування в селищі Х. Коли з’являється розуміння «навіщо», за ним мозок сам знаходить спосіб «як».
4. Внутрішній локус контролю. Локус контролю — поняття, яке характеризує суб’єктивне сприйняття того, хто вирішує твою долю — ти чи інші. Коли ти опиняєшся в жорсткій ієрархічній структурі, легко перейти в позицію безвольної жертви, яка вимушена виконувати чужі накази.
Для цивільних, особливо в Силах тероборони ЗСУ, які наповнені мотивованими переконаними добровольцями, раптове занурення в жорстку структуру може бути травматичним досвідом.
Мені допомагало нагадування про те, що вступити до лав ЗСУ було моїм осмисленим рішенням. І про те, що цей досвід збагачує мене, адже він експрес-методом будує в мені нову особистість – особистість Воїна.
Як писав у своїй книжці про 7 навичок успішних людей Стівен Кові, внутрішнє рішення – дію я з позиції суб’єкта чи об’єкта – може зовні проявлятись нібито в тих самих діях, але дуже по-різному відчуватись зсередини.
Так, сидіти в окопі під обстрілами або лежати вночі в калюжі в «сєкрєті» можна тому, що тобі так наказав командир, або ж тому, що цим ти вирощуєш внутрішнього Воїна та Захисника. Зовні це ті самі дії, але всередині – це кардинально інші відчуття.
“Від бійця до бійця” — спільний інформаційний проєкт Українського ветеранського фонду та Сил територіальної оборони ЗСУ.
Новини
“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України
У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”
У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка
Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував
Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»
Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.
У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв
Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни