Перейти до контенту
0 800 507 028
0 800 507 028
Новини

Вберегтися під час масованого артобстрілу

Сили територіальної оборони ЗСУ 640 переглядів

Масований артилерійський обстріл або бомбовий удар авіації — серйозний виклик для психіки бійця. Ще у 2014 році Штабом Антитерористичних опе­рацій Луганської і Донецької областей було видано «Порадник переможцю», де викладено принципи поводження бійців під час артилерійських та авіа­ційних обстрілів. Поради залишають­ся актуальними і на сьогодні.

КУДИ ЦІЛИТЬ МІНА

Перш за все, якщо по підрозділу ведеть­ся прицільний обстріл, слід розосередити­ся. Якщо декілька снарядів однієї гармати розриваються по різні боки від позиції, то є вірогідність, що наступний постріл може уразити вашу позицію.

Під час бомбардування слід прикрива­ти вуха долонями, а рот тримати відкри­тим — щоб зберегти барабанні перетинки.

Системи залпового реактивного вогню не відрізняються великою точністю і на­кривають велику територію. Закономір­ності тут дуже маловірогідні, і головне — пережити залп, який триває від декількох секунд до декількох десятків секунд.

У подальшій паузі є можливість пере­дислокуватися або краще сховатися. Бом­бардування артилерії часто не дає підняти голову впродовж тривалого часу, але йому властиве постійне коригування вогню.

У цьому випадку правило «снаряд не потрапляє в одну і ту ж воронку двічі» — це чиста правда. До того ж воронки — це завжди гарне укриття. Авіаудари зазвичай відрізняються невеликою тривалістю, але високою потужністю і точністю. У цій си­туації важливо швидко зорієнтуватися, що насправді є метою нальоту, і діяти відпо­відно до цього.

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ НА ВУЛИЦІ

Зважаючи на наведені нижче чинники, можна сформувати ряд нескладних пра­вил, які суттєво підвищать шанси вижити при бомбардуванні.

Погана ідея — кудись бігти і взагалі знаходитись у вертикальному положенні, якщо вибухи лунають зовсім поряд. Так людина найбільш ризикує отримати кон­тузію або уламок. Впасти на землю і за­крити голову руками — простий і швидкий спосіб порятунку, якщо часу шукати шля­хи для відступу немає.

Але людина, що лежить на ідеально плас­кій поверхні, ризикує не менше, ніж стоячи на ногах. Укриття від бомбардування — це те, що може врятувати життя. Утім не варто думати, що укриттям слугує тільки стаціо­нарне бомбосховище. Можна просто ляг­ти на землю. Добре, якщо є якийсь виступ (навіть тротуар), канава або заглиблення в землі.

Якщо поруч є якась бетонна конструк­ція — лягти поряд з нею. Лежати треба, щоб знизити шанс влучання уламків. Усе це не допоможе у випадку прямого влучання, але знизить шанси на уламкове поранення.

Артилерійський обстріл не триває вічно, максимум — двадцять хвилин. Авіаналіт — значно менше.

За можливості намагайтеся бути у при­міщенні, а не на вулиці.

Водночас слід вибирати невеликі капі­тальні будівлі з підвалом.

Також слід уникати близькості техніки, автомобілів, пожежонебезпечних і вибухо­небезпечних об’єктів, що завжди несуть не­безпеку для людей поблизу.

Надзвичайно небезпечні й сучасні бу­дівлі, які недостатньо міцні, проте містять велику кількість вікон, вітрин, скляних елементів. У разі вибуху таке укриття скла­деться, як картковий будиночок, а будь-яка скляна поверхня перетвориться на купу го­стрих уламків навіть у разі невеликої удар­ної хвилі.

Рятуватися у якійсь водоймі теж не вар­то. При влучанні в неї бомби або снаряда на всі боки розходиться неймовірної сили вибухова хвиля, яка призводить до важких гідроударів.

Де б людина не рятувалася від бомбар­дування, дуже важливо не лише уникнути прямого ураження, але і зберегти зір, слух, можливість рухатися і ясно мислити. Адже звукове ураження може запросто позбави­ти можливості чути, призвести до розривів барабанних перетинок тощо. Саме тому ре­комендовано перечікувати бомбардування, щільно закривши вуха руками і трохи від­кривши рот для регулювання тиску.

УКРИТТЯ ВСЕРЕДИНІ БУДИНКУ

Якщо у будинку є підвал — слід іти туди. Якщо немає — спуститися на нижні поверхи й укритися в тій кімнаті, де навкруги буде більше бетону (знайти несучі стіни). Якщо стіни усіх кімнат виходять на вулицю — кра­ще вийти на сходовий майданчик. І в жодно­му разі не знаходитися навпроти вікон.

Якщо відомо, з якого боку ведеться об­стріл, то необхідно вибрати найвіддаленішу кімнату з протилежного боку. У вибраному місці — сісти на підлогу біля стіни: чим ниж­че людина знаходиться під час влучання снаряда, тим більше шансів, що її не заче­пить уламком.

Слід зауважити, що підвали в приватних будинках може завалити.

Тому обов’язково залиште у будинку на видному місці великий плакат, що впадає в очі: «Під час бомбардувань ми у підвалі», і вказати, де саме той знаходиться. Не забути узяти із собою телефони, радіо на батарей­ках, воду.

ПОТРАПИЛИ ПІД ОБСТРІЛ У МАШИНІ

При пересуванні автомобілем під час бомбардування або артобстрілу більше шансів вижити, якщо зупинитися і лягти. Але не поряд з машиною, бо цілити будуть саме у неї, а коли влучать, то вона вибухне разом з тими, хто всередині.

Потрібно вилізти (краще з протилежного від обстрілу боку) і повзком переміститися чимдалі, а потім лягти.