Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Робота дозорних: як провести розвідку

Сили територіальної оборони ЗСУ 363 переглядів

Щоб своєчасно виявити противника і провести розвідку місцевості, висилається дозорне відділення. Воно висилається від підрозділів, що ведуть розвідку, або ж тих, що виконують бойові завдання у відриві від своїх головних сил.

Розвідку місцевості і місцевих предметів проводять спостереженням з бойових машин в русі або з місця і оглядом. Для безпосереднього огляду закритих ділянок, підозрілих місць, місцевих предметів, перешкод, загороджень, окремих об’єктів призначаються піші дозорні. Зазвичай дозорні діють парами, але можуть призначатися і три-чотири бійця. Один з дозорних призначається старшим.

Якщо при огляді місцевості і місцевих предметів противник не виявлений, командир дозорного відділення подає сигнал «Шлях вільний» і продовжує виконувати завдання. Виявивши противника, він встановленим сигналом негайно доповідає командиру розвідувального дозору і продовжує вести спостереження за противником.

Особлива увага приділяється місцям, де можливе приховане розташування противника і його раптовий напад із засідки – висоти, ділянки лісу, населені пункти, перевали.

Огляд мосту

При виході до мосту потрібно з’ясувати, чи не обороняється він противником. При виявленні противника необхідно визначити його сили, розташування вогневих засобів і негайно доповісти командиру; в подальшому діяти за його вказівкою.

Якщо ворога немає, встановлюються вантажопідйомність мосту, розміри основних елементів і матеріал, з якого він виготовлений. Залізобетонні, бетонні, кам’яні та металеві мости забезпечують, як правило, пропуск гусеничних машин масою 60-80 т.

При огляді необхідно встановити, чи не підготовлений він противником до вибуху. Якщо міст зруйнований або замінований, то відшукуються зручні місця для подолання річки. При цьому виявляється характер берегів, дна і швидкість течії річки. Для виконання цих завдань висилаються дозорні, які ведуть розвідку під прикриттям відділення.

Огляд лісу

Спочатку необхідно здалеку оглянути узлісся, по можливості з більш високих місць. По розвідувальних ознаках визначається, чи там є противник. Такими ознаками можуть бути: часті злети і крики птахів, поламані гілки, погнуті дерева, дим, вогні багать, шум моторів, блиск скла і металевих частин машин та бойової техніки. Не виявивши ворога, дозорні доповідають своєму командиру і висуваються до узлісся, а потім в глиб лісу.

У лісі дозорні пересуваються, не втрачаючи з виду один одного. Дерева на галявині і в глибині лісу слід уважно оглядати знизу вгору з метою виявлення спостерігачів і снайперів противника. Потрібно ретельно оглядати узлісся, а й вершини дерев, густі зарості, завали, входи і виходи у вузьких місцях (мости, гаті, яри, долини) і інші місця, зручні для влаштування засідок противником. Завали в першу чергу необхідно розвідати на наявність мін.

При веденні розвідки в лісі слід періодично зупинятися і прислухатися. При цьому слід враховувати, що в лісі звук найчастіше поширюється у вигляді відлуння, тому може створюватися викривлене уявлення про напрям і кількості джерел звуку.

У великому лісовому масиві для огляду місцевості дозорні вилазять на високі дерева. Противника при цьому можна виявити по диму, що піднімається, пилу, встановленим.

При пересуванні по лісу рекомендується прикриватися стовбурами дерев, обходити лісові галявини, просіки і відкриті простори долати кидком, а при необхідності і повзком. У тиху погоду потрібно бути обачним, щоб коливаннями рослинності не видати свою присутність. При вітру, коли кущі і гілки дерев колишуться, противнику важче помітити розвідників.

Перш ніж виходити з лісу, слід уважно оглянути виходи і прилеглу місцевість з узлісся або з дерева. При цьому дерево потрібно вибирати не крайнє до узлісся, а прикрите гілками інших дерев і за ним не повинно бути просвіту. Якщо є підозра, що узлісся і виходи з лісу проглядаються противником, слід пошукати інший шлях в стороні від дороги, просіки або стежки.

Читайте більше про це у матеріалі “Дії в дозорному відділенні” на сторінці Управління підготовки G7 Сил ТРО ЗСУ.

«Від бійця до бійця» — спільний інформаційний проєкт Українського ветеранського фонду та Сил територіальної оборони ЗСУ.