Про протокол CARVER
Використання протоколу CARVER допоможе ефективно використовувати наявні у бойовому підрозділі боєприпаси.
Про це детально розповідає військовослужбовець, сержант ЗСУ Костянтин «Вальде» Ульянов.
“Кожен постріл чи виліт повинен підпорядковуватися тактичній логіці.
Для «впорядкування» вогню є протокол CARVER:
С — КРИТИЧНІСТЬ (criticality). Наскільки критично знищення цієї цілі вплине на хід ворожої операції. Наприклад, ми можемо знищити FPV-дроном «буханку», на її повному ходу залетіти прямо у водійське вікно, але на оборону РОПу (ротного опорного пункту) це не вплине ніяк. А ось знести «Муром-М», що осліпить ворога на деякий час на ділянці нашого штурму, — вплине. Ми даємо «буханці» пріоритет критичності 1 з 5, а Мурому — 4 (не 5, бо є ще щось більш важливе).
А — ДОСЯЖНІСТЬ (accessibility). Наскільки наші сили та засоби можуть дотягнутися до цілі. Мене дратували розповіді одного військового про стрільбу із 120-мм міномета на 7 км. Коли я намагався розповісти про еліпс розсіювання (який на семи кілометрах буде більшим за футбольне поле) мені відповіли що «ми нормально навалили». Для 120-мм міномета ціль на 7 км буде мати пріоритет 1/5, бо влучити в неї буде дуже важко.
R — ВІДНОВЛЮВАНІСТЬ (recoverability). Наскільки швидко/легко ворог відновить нашу ціль. «Буханок» умовно мільярд, і нова з’явиться у ворога вже на завтра, а «Муромів» — мало, їх треба виготовляти, встановлювати, підключати. Час, поки з’явиться новий «Муром», більший, ніж у «буханки». Тому «Муром» отримає, як ціль, вищий пріоритет.
V — ВРАЗЛИВІСТЬ (vulnerability). Чи є сенс стріляти по танку в капонірі із 60-го міномету, навіть якщо він на ідеальній дистанції для стрільби? Ні, бо танк майже не вразливий для 60-ї міни. Тут ми пріоритезуємо не тільки який чисто фізичний вплив має наш постріл, але — що важливо — чи має наш особовий склад навички для реалізації вразливості цілі. Наприклад, розрахунок 82-мм міномета гарно стріляє по статичних цілях, але не вміє швидко переносити вогонь в разі рухомої цілі — міномет сам по собі дістає, а ось розрахунок не може виконати вогневу задачу. Або оператор FPV-дрону не вміє робити окремі елементи і не може залетіти у важкодоступну ціль, хоча і радіогоризонт, і дальність номінально дозволяють дрону це зробити.
E — ЕФЕКТ (effect). Який ефект знищення цілі матиме на наші війська чи цивільних. Знищення мосту убезпечить фланг роти, але цивільні не зможуть перейти річку і дістатися КПВВ (Контрольний пункт в’їзду-виїзду), значить пріоритетність не може бути 5. Загалом ми відповідаємо на питання: окрім відео, який ще результат мого пострілу/пуску? Випустити 20 мін по СП’шці із двома окупантами (якщо ніхто цю СП’шку потім оперативно не займе) не буде пріоритетом, бо 20 мін — надто дорого на двох окупантів, смертю яких ніхто навіть не скористається, бо ви не налагодили взаємодію.
R — легко/важко РОЗВІДАТИ ЦІЛЬ (recognizability). Очевидно, що для корегування вогню нам потрібне спостереження за ціллю. Якщо наші розрахунки БпЛА можуть це реалізувати, у цілі буде пріоритет вище, ніж у цілі, для якої треба звати суміжників з їх «птахом», бо наші не долітають.
Сума пріоритетів за цими показниками формує загальний пріоритет цілі у загальному списку. CARVER дозволяє зібрати і систематизувати дані про наші цілі, розподілити їх між різними засобами. Це дозволить зменшити долю ручного управління вогнем, адже наші сили і засоби точно будуть знати, які їхні цілі, а які ні, і зможуть відслідковувати зміни у пріоритетності.
Особливо це прискорює ухвалення рішення по цілі, що раптово з’явилася — CARVER буде шпаргалкою, по якій ми швидко пріоритезуємо нову ціль, і дасть змогу виконати ще одне завдання.
На мій погляд, важливим завданням на цьому етапі війни є впорядкування витрачених ресурсів: боєприпасів, палива, людей, часу і того, що дають партнери в якості допомоги. Бо без цього впорядкування війна схожа у настільну гру, де головним елементом є кидки кубиків — коли просто пощастило чи не пощастило”.
Новини
“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України
У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”
У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка
Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував
Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»
Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.
У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв
Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни