"Позитивна оцінка роботи медика — важлива. Але добрим словом не зупиниш кровотечу"
Чи може медик у підрозділі одночасно бути ще і психологом та як швидко повернутись у форму пораненим бійцям — нам розповіла музикантка та поетка, а зараз ще і бойова медикиня взводу механізованої роти 241 ОБр 243 ОбТрО молодший сержант Єлизавета на псевдо «Мураха».
«Медик, окрім турботи про суто фізіологічне здоров’я, часто виконує функції психолога. Хлопцям важливо, щоб їх вислухали, особливо, якщо це якийсь болючий досвід. Іноді зі мною радяться щодо стосунків з дружиною, іноді — моментами проживання втрати чи складних випадків на бойових», — говорить «Мураха».
Важливість реформи ВЛК
Якщо ми говоримо про повагу до бійця як про базову цінність, то реформувати процес проходження ВЛК треба якомога швидше. А ще вирішити проблеми з виведенням поза штат до резервних підрозділів бійців, які значно втратили здоров’я, і якість життя яких підірвала війна. Водночас полегшити процедуру демобілізації для тих, хто багато віддав фронту.
Боєць має відчувати вдячність і повагу держави до себе, а не ставлення як до «відпрацьованого матеріалу».
Чуйне ставлення
Якщо людина брала участь в бойових діях тривалий час, їй буває важко швидко перемкнутися на «тиловий режим». Але все залежить від бійця і від ситуації, в якій той опинився.
У тилу буває важко від того, що у цивільних і військових занадто різний досвід від війни, різні сфери інтересів, проблеми. Ти не знаєш, про що говорити, а цивільні теж ніяковіють у твоїй присутності від того, що їхні проблеми ніщо порівняно з тим, що переживають на фронті.
У лікарні потрапляють поранені, які мають травматичний досвід, страждають від болю, отримали каліцтво. І в ці вразливі моменти «холодне» ставлення може сильно погіршити і без того підірваний емоційний стан, адже боєць потребує максимальної делікатності й підтримки, а медичні працівники не завжди здатні її надати через великий потік поранених.
Ті, що траплялися мені, переважно справлялися з цією складною місією. Головне, щоб людина була на своєму місці й робота не була для неї формальністю. Я деякий час у лікарні часто стикалася з цивільними, і вони питали: а чого контрнаступ такий повільний? Коли це все закінчиться? На такі питання я реагую з гумором. Але когось із хлопців з важким пораненням це може вивести з рівноваги.
Стосовно командирів — формальне ставлення до особового складу також може сильно демотивувати. Важливо розвивати здоровий колектив, де водночас є не тільки повага, субординація, але й відчуття, що тебе цінують, якщо ти добре робиш свою роботу.
Що допомагає рухатись далі
Можу сказати про себе: ціную сміливість, почуття гумору і прагнення до самовдосконалення.
Рухатися далі допомагає спільна мета — перемога. А заважає — інертність в армії та дикуваті стереотипи на кшталт відомої фрази про ініціативу та ініціатора.
Фото: “Мураха” у шпиталі після поранення
Як після поранення швидше повернутися в форму
Універсальних порад не буває. Все залежить від характеру травми. Не люблю давати поради, які нагадують повчання. Скажу те, що зрозуміла зі свого досвіду.
Після відновлення і повернення у стрій важливо розуміти, що пережитий тяжкий досвід не керує усім вашим подальшим життям. Зовсім необов’язково, що надскладні умови будуть скрізь вас переслідувати, що знов будуть поранення… Але і таке, на жаль, теж буває.
Якщо пережита травма знов повертається до вас у думках — проаналізуйте, проговоріть її стільки разів, скільки потребуєте. Не варто тримати все у собі. А раптом що, завжди можна і не соромно звернутися до фахівця (психолога, психотерапевта, психіатра).
Запам’ятайте, турбота про свій психічний стан і прийом медикаментів — це не ознака слабкого характеру, це просто лікування однієї з травм війни.
Варто почитати про ознаки гострих реакцій на стрес, ПТСР. Зараз про це багато говорять, майже прив’язують поняття участі в бойових діях до ПТСР, але далеко не у всіх бійців розвивається саме ця реакція. Іноді обізнаність про те, як реагує наше тіло, допомагає уникнути віддалених наслідків.
Як медику не вигоріти
Я не можу щось радити медику, який вже рік не вилазить з передової, бо в мене, наприклад, є періоди, коли нас виводять в тил, і я можу відновитися.
В цей час я багато навчаюся, займаюся спортом, читаю книжки й повертаюся до цивільних занять, зокрема до музики, коли є вільна годинка. Не дивлюся нескінченно новини, картаючи себе, що я не там, як це було на початку великої війни.
Медикам теж потрібно чути слова підтримки. Мої бійці цінують медиків. Іноді мені здається, що аж занадто «носяться» зі мною, оберігаючи від небезпеки.
Але добре слово не замінить якісного турнікету. Важливо, щоб забезпечення медиків було достатнім на державному рівні. Зараз часто якісний такмед та засоби евакуації — волонтерські.
Добрим словом не зупиниш критичну кровотечу на полі бою. Але позитивна оцінка нашої роботи, звісно, теж важлива.
Новини
“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України
У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”
У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка
Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував
Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»
Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.
У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв
Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни