Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Навчати молодих командирів треба незалежно від наявного в них досвіду

Сили територіальної оборони ЗСУ 298 переглядів

Із сержантів починається нова українська армія. І одним з найважли­віших «гвинтиків» позитивних змін є командири відділень.

Молодший сержант Катерина «Грета», командир стрілецького відді­лення у 102 бригаді Сил ТрО ЗСУ ім. Дмитра Вітовського. Зараз бійчиня — слухачка курсів підготовки сержантів, які проводить 150-й навчаль­ний центр Командування Сил ТрО ЗСУ. Сюди вона приїхала прямо з передової.Вона розповіла нам про свій шлях до Сил ТрО та роль молод­ших командирів у наближенні перемоги над окупантом.

Про шлях у Сили ТрО

У ТрО я намагалася потрапити давно, відколи дізналася про їхнє існування. Але не бра­ли, бо я жінка. У грудні 2021-го все змінилося, і я почала готувати документи. Контракт підписати не встигла, але 24 лютого, коли все почалось, точно знала, що робити і куди йти.

У квітні 2022 мій батальйон вирушив у зону бойових дій. Ми часто міняли позиції, най­частіше це були Запорізька або Дніпропетровська область. Останніх майже 10 місяців ми стоїмо на одному з цих напрямків.

Найважчим за цей час було, мабуть, переїжджати ледь не кожних два тижні. А ще — прийняти той факт, що нам швидше за все доведеться зимувати в посадці. Врешті якось перезимували, не замерзли, хоча подекуди бувало дуже несолодко. Людина до всього звикає.

Головне — правильно підготуватися

Більшість з тих, з ким я зараз проходжу навчання — це ті, які вже протягом тривалого часу беруть участь у бойових діях і обіймають посади командирів відділень. Те, чого нас навчають зараз, нам доводилось засвоювати на фронті, по ситуації, уривками і суто інту­їтивно. Доводилось креативити, звертатися за порадами до товаришів, котрі воювали в АТО, шукати рішення шляхом спроб і помилок або просто застосовувати логіку.

Програма враховує наш попередній досвід, а також досвід наших попередників-кур­сантів. Проте вона складена таким чином, щоб поєднати зовсім нові і дуже потрібні для сержантів знання з тими, що ми вже отримали під час бойових дій, але систематизувати і структурувати їх, звівши до чітких і зрозумілих протоколів.

Нас навчають, що саме з нас, сержантів, зміниться на краще вся українська армія. Про­те навчатися необхідно всім. Особливо з огляду на те, що ми рухаємося до стандартів НАТО. Чим більше серед командирів буде підготовлених і навчених, тим швидше ми змо­жемо інтегруватися в цю систему.

Безперечно, потрібно і навіть необхідно, покращувати свої навички. Причому не лише сержантам, але і солдатам також, не залежно від досвіду.

Навчання еволюціонує

На початку широкомасштабного вторгнення нас першочергово навчали закопуватися, маскуватися і слухати, чи не летить в твій бік. Розрізняти по звуку 120-ті, 82-і, 152-і калі­бри. І ще — виживати в суворих умовах серед лісу, готувати їжу на вогні, працювати пи­лами, сокирами, водити найрізноманітніший транспорт, в тому числі з причепом, май­струвати меблі в бліндажі і багато такого, що безперечно необхідне для забезпечення життєдіяльності підрозділу, але, наприклад, БЗВП, на мою думку, бракувало.

Тому вкрай необхідно періодично проводити такі навчання, як зараз: з тактики, від­точувати стрілецьку майстерність, вчитися працювати злагоджено групами, двійками, правильно оборонятися і штурмувати, встановлювати мінно-вибухові загородження і багато іншого, що найімовірніше знадобиться нам найближчим часом.

Як стала командиром

Моя посада стала для мене трохи несподіванкою. Чесно, якось відразу відчула таку від­повідальність, що боялася не впоратися. На щастя, хлопці з мого відділення, та і взводу, сприйняли цю новину, певно, краще за мене. Їхня підтримка була дуже цінною і мотиву­ючою. Зрештою і з головним сержантом взводу порозумілися.

Просто я чесно робила свою роботу — як вміла і могла, як виходило, а часто доводилось робити і зовсім не свою роботу, але в інтересах всього підрозділу.

Тепер, сподіваюся, що пройшовши навчання, зможу бути значно кращим і ефективні­шим командиром.

Не зважаючи на те, що в нашому взводі майже зовсім оновився склад (багато бійців, з якими ми починали службу, звільнилися або перевелися в інші частини), ми всі досі «в одному човні», незважаючи, звідки хто родом, коли приєднався і який у нього попередній досвід служби. Ми маємо чітко визначені задачі і змушені їх виконувати задля спільної перемоги і банально заради виживання. Проте я волію, якщо є така можливість, ставити в один наряд або залучати до інших завдань людей, яким комфортно працювати разом.

Сили ТрО — така структура, в котру попадають найрізноманітніші люди: і по віку, і по статі, і по попередньому досвіду. Серед нас є підприємці, директори, студенти, водії таксі, працівники заводів, бухгалтери і заробітчани, котрі повернулись з-за кордону, аби стати на оборону своєї держави.

Кожен з бійців прожив добрячу частину свого життя до того, як взяти в руки зброю, і тому раптом стати військовою людиною вдалося не всім однаково. Проте в тих умовах, в яких ми зараз перебуваємо, навички і знання практично кожного в різний спосіб допо­магають підрозділу справлятися з поставленими завданнями.

Бути прикладом для солдатів

Мудрість командира полягає у тому, аби правильно розподіляти завдання між бійцями, аби вони максимально ефективно були виконані.

Командир будь-якого відділення завжди повинен бути готовим взяти на себе команду­вання взводом. Ми знаходимося на війні, а тут трапляються дуже різні події, і це ще нічо­го, якщо командир взводу несподівано поїхав у відрядження або відпустку за сімейними обставинами. А буває і значно гірший розвиток подій. Тоді доводиться не тільки швидко переймати командування, ухвалювати рішення, орієнтуватися у ситуації, а ще і додатко­во працювати з морально-психологічним станом особового складу.

Добре, коли сержантський склад добре ладнає між собою, радиться, розподіляє обов’яз­ки і спільними зусиллями діє в інтересах взводу, як єдина команда. Мені пощастило бути частиною такої команди.

Моя основна порада — робіть добре свою роботу і будьте прикладом для своїх солдатів. Слухайте своїх людей, підтримуйте їх, навчайте, дбайте про них. Але не забувайте дбати про себе. Це як в сім‘ї: добра мама — то виспана і нагодована мама.

Новини

“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України

У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”

У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка

Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував

Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»

Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.

У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв

Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни

Дізнатись більше