GROT C16 FB-M1 – ШТУРМОВА ГВИНТІВКА
Увага: Неналежне поводження зі зброєю створює загрозу для себе та оточуючих, тому з метою безпеки та для уникнення нещасних випадків під час використання зброї необхідно обов’язково дотримуватися таких рекомендацій:
- Карабін може використовувати тільки користувач, навчений всім операційним заходам, тобто огляду, експлуатації, підготовці до стрільби, стрільбі, чищенню та технічному обслуговуванню.
- Вогонь ведеться тільки зі справної вогнепальної зброї та патронами 5,56х45 мм, пам’ятаючи, що перед стрільбою слід підготувати зброю, приділяючи особливу увагу тому, щоб у стволі не було сторонніх предметів.
- З вогнепальною зброєю завжди слід поводитися так, ніби вона заряджена. Перед початком будь- яких операцій з технічного обслуговування треба переконатися, що вогнепальна зброя не заряджена.
- Дуло гвинтівки завжди слід направляти в безпечному напрямку.
- Палець слід тримати подалі від спускового гачка (крім спускової скоби), якщо ви не збираєтеся починати стріляти.
- Карабін зберігають і транспортують (перевозять) завжди розрядженим (без патрона в патроннику) — винятком є випадки, що виникають у результаті бойової обстановки.
- Заряджений карабін завжди повинен бути заблокований запобіжником і розблокований тільки перед пострілом.
- Заряджений карабін завжди повинен бути під контролем стрільця.
- Зберігати карабін слід тільки в безпечному місці з дотриманням чинних правил
- Відповідальність за поточне чищення та технічне обслуговування карабіна лежить на безпосередньому користувачеві.
- Карабін слід чистити, доглядати та періодично перевіряти лише відповідно до положень, викладених у цій інструкції з використання.
- Відповідальність користувача за забезпечення поточної та періодичної перевірки — OO-1.
- Будь-яке втручання в конструкцію карабіна може призвести до втрати гарантії Виробника та передачі відповідальності за зброю на Користувача.
- Не слід стріляти з карабіна та підвісного гранатомета одночасно. Стріляти з гранатомета можна після заблокування карабіна запобіжником, а при переході до стрільби з карабіна гранатомет повинен бути заблокований запобіжником.
- Не варто без потреби стріляти з карабіна вхолосту. Надмірна “стрільба” без патронів призводить до більш швидкого зношування складових частин зброї (особливо ударника). Для тренувальних і демонстраційних цілей використовуйте не бойову гвинтівку, а спеціальні версії карабінів “Навчальний” чи “Пшекрой”. Якщо це неможливо, використовуйте навчальні боєприпаси типу “молот”, що зменшує знос зброї під час нестрільбового навчання.
1. ПРИЗНАЧЕННЯ І ХАРАКТЕРИСТИКА СТАНДАРТНОГО (БАЗОВОГО) КАРАБІНА
1.1. Стандартний (базовий) карабін 5,56 мм у версії А2
Стандартний (базовий) карабін 5,56 мм у версії А2 є модульною автоматичною індивідуальною зброєю, призначеною для ураження живої сили. Після встановлення підвісного гранатомета карабін можна використовувати проти легкоброньованої техніки. Для ближнього бою можна прикріпити багнет.
Карабін (рисунок 1.1. і 1.2.) оснащений відкидним телескопічним прикладом з регульованою довжиною. Вставляючи або знімаючи п’ятку приклада, користувач може адаптувати зброю до своїх поточних потреб та індивідуальних особливостей. Складаний приклад полегшує транспортування карабіна та його використання в обмеженому просторі. Приклад додатково оснащений щокою, положення якої можна регулювати по вертикалі, з одночасною зміною кута її положення. Завдяки цьому користувач може налаштувати ергономіку карабіна відповідно до поточних вимог, що випливають з персонального спорядження та характеру виконуваного завдання, наприклад, при використанні протигаза. Модульна конструкція також дозволяє легко та швидко змінювати напрямок викидання гільз.
РИСУНОК 1.1. – ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД КАРАБІНА – СПРАВА (КАРАБІН ВХОДИТЬ В КОМПЛЕКТ З АКСЕСУАРАМИ).
РИСУНОК 1.2. – ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД КАРАБІНА – ЛІВА СТОРОНА (КАРАБІН ВХОДИТЬ В КОМПЛЕКТ З АКСЕСУАРАМИ).
Карабін використовує патрони 5,56×45 мм НАТО та їхні національні аналоги. Заряджання карабіна здійснюється патронами з дугових і коробчатих магазинів. Виробник забезпечує правильну роботу карабіна, використовуючи магазини, які постачаються разом з карабіном. Крім того, карабін коректно працює з більшістю магазинів, призначених для гвинтівок системи M16 (AR-15) (увага: окрім магазинів, як, наприклад, Magpul PMAG Gen 3). Стрільба ведеться одиночним вогнем, короткими чергами (2-3 постріли) і безперервним вогнем.
Ефективна дальність стрільби карабіна для точкових цілей — 500 м.
Дальність прицілювання залежить від використовуваних прицілів, а відстань дійсного пострілу до фігури “торс” (по пояс) — близько 400 м. Початкова швидкість кулі — близько 890 м/с.
Теоретична скорострільність гвинтівки становить приблизно 700-900 постр./хв, а практична скорострільність:
- безперервний вогонь — до 100 постр/хв;
- одиночний вогонь — до 40 постр/хв.
Особливістю конструкції карабіна є повна адаптація зброї до використання стрільцями — правшами і лівшами. Усі маніпулятори (крила вимикача — запобіжника, фіксатор затвора, засувка магазина та рукоятка натягувача) розміщені з обох боків.
Карабін має механізм заміни ствола, який дозволяє від’єднати його та прикріпити до казенної камери на рівні користувача. Конструкція механізму гарантує, що ствол може бути замінений користувачем, і єдиним інструментом для активації механізму зміни ствола є стандартний шестигранний ключ, який входить у витратний набір зброї.
Увага: Карабін не оснащений запасним стволом. У разі значного нагрівання ствола заміна не планується. Однак слід зробити необхідну перерву, щоб дати йому охолонути.
Напрямок викидання гільз змінюється шляхом повороту замка на 180° і зміни положення кришки отвору викидання. При викиданні гільз із правого боку зброї екстрактор повинен бути також з правого боку ствольної коробки. При протилежному боці викиду гільз їх витяг повинен знаходитися з лівого боку затвора.
Безпека заблокування зброї від випадкового пострілу здійснюється регульованим вогонь — запобіжником (знерухомлення спускового гачка і курка у зведеному положенні). Окремі положення вимикача запобіжника позначені піктограмами, розміщеними з обох боків ствольної коробки. У наступній частині настанови ці позиції умовно позначені літерами:
Від передчасного пострілу, тобто при незаблокованому стволі, автоматичний спусковий гачок блокує його, дозволяючи здійснити постріл лише тоді, коли затвор знаходиться в крайньому передньому положенні, а затвор, діючи своїм кулачком на штир затвора, змусить його повернути та вирівняти болти затвора щодо його упорів.
На кришці ствольної коробки є рейка за стандартом MIL-STD-1913 (Пікатінні), яка використовується для кріплення прицільних приладів або інших аксесуарів відповідно до цього стандарту.
Карабін не оснащений нерухомими прицілами, як механічними, так і оптичними. Зброя має заводське комплектування механічними, знімними, відкидними прицілами, що складаються з цілика і окремої мушки, встановлених на верхній монтажній рейці.
Карабін має пістолетну рукоятку (ручку) за стандартом М16 (AR-15), що дозволяє замінити її на іншу, відповідну до цьому стандарту. Карабін версії А2 використовує рукоятку FB Radom зі зменшеним кутом нахилу. Крім того, крило перемикача виду вогню відповідає стандарту Hera Arms.
У версії карабіна А2 використовується розширений модуль ців’я з гніздами в стандарті M- LOK, до якого додається додаткове обладнання на вибір користувача, таке як рейки, передні ручки, захисні панелі (кришки) тощо. Додатково, після розбирання ців’я карабін можна оснастити модульним підвісним гранатометом калібру 40х46 мм.
Також карабін має спеціальні розташовані на модулі ствола з’єднання для кріплення багнета.
Торгова назва зброї — карабін MSBS GROT C16 FB A2 калібру 5,56 мм у стандартній конструкції. Остання частина назви А2 вказує на те, що це ще одна модифікація стандартного карабіна. У структурах Війська Польського є також карабін MSBS GROT у версії А1. Основні відмінності карабінів у версії А1 від версії А2: коротке ців’я в системі МНС з 3-ма рейками (включаючи одну рейку з роз’ємом для ременя QD), затворний механізм і бойок, 1/2 точковий ремінь, передня ручка, прикріплена до рейки, комерційна ручка. Крім затворного механізму і бійка перераховані частини є взаємозамінними між версіями A1 та A2.