Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

На «важкому нулі». Поради Старого

Командир 3-ї роти 244-го батальйону "Старий" 141 переглядів

Зведена рота 244-го батальйону провела майже 5 місяців у районі Бахмута. Командир 3-ї роти з позивним Старий ділиться своїм досвідом та порадами.

У складі зведеної роти ми виконували бойові завдання в районі Бахмута і Соледара з червня по листопад 2022 року. Я починав служити командиром взводу, але невдовзі після того, як ми заїхали на позиції, один із наших підрозділів потрапив в оточення. Хлопці вийшли, але пропав безвісти командир нашої роти. Саме тоді комроти став я. 

Тактика «вагнерів»

Ми стикалися з «вагнерівцями» на різних локаціях, і їхня тактика трохи змінювалась. Спочатку вони заходили на світанку та під час заходу сонця, потім почали заходити в дощ та вночі. А коли ми стояли під Бахмуцьким, то «вагнери» йшли хвилями: одна хвиля, 2-3 години відпочинку і знову, і знов.

Саме під Бахмуцьким у нас був настільки інтенсивний бій, що мій підрозділ із 16 бійців витратив 24 тис. патронів, 6 ящиків гранат та 6 ящиків пострілів до РПГ за добу. Тоді ми знищили 114 росіян – це підтверджена цифра, ми порахували «двохсотих». Вони просто через свої трупи переступали і йшли, а ми їх косили.

Якщо повернутись до теми тактики, то всі їхні атаки, зрозуміло, починаються з артпідготовки. Потім по нас працював танк з дистанції близько 2 км, а в кінці АГС. От якщо чуєш АГС, значить, вони вже близько, і скоро буде штурм.

Як правило, вони штурмують групами по 8 людей – це навчені люди. Якщо їм вдається відбити якусь із наших позицій, то туди заганяють зеків, і вони починають закопуватись. Також у зеків було завдання витягувати трупи «вагнерів» уночі; їх розбивали на двійки, і кожна мала завдання витягнути по 5 мерців за ніч.

Поради командирам

Перш за все – це люди. Коли я став командиром роти, то поміняв повністю командирів взводів та відділень. Я поставив людей не за званнями, а тих пацанів, які мають бойовий досвід, які мають авторитет у колективі. Двох солдатів я подав на молодших сержантів, вони здали екзамени та отримали ці звання, і тепер я подаю їх на лейтенантів.

Я випробував тактику роботи групами. Тобто я відправляв на завдання не відділеннями чи взводами, а збирав групи. Якась група більше підходила для завдань оборони, якась могла зробити хороший маневр. Відповідно я назначав командирів груп, які потім стали командирами відділень та взводів.

Після кожного бою ми сідали і говорили – що в нас вийшло, а що ні. Це завжди було емоційно, тому що завжди чогось не вистачає: мало мінометів, мало арти, десь ми неправильно щось підвезли. Ми аналізували і виправляли свої помилки.

Потрібно завжди бути поруч зі своїми людьми. Були такі позиції, де я на «нулі» в окопі стояв з хлопцями, були такі, що за 400-500 метрів від позицій знаходились. Але увесь час потрібно тримати руку на пульсі подій.

Важливо вчасно відводити людей відпочивати. Якщо люди стоять на «важкому нулі», там, де бій іде 24/7, то більше доби там знаходитися не можна. Потім бійцям потрібно 3-4 дні на відпочинок у тилу, як правило, це 10-15 км від лінії зіткнення.

Якщо позицію не сильно атакують, скажімо, один раз на день, то можна 3-4 дні спокійно стояти. Головне – вчасно підвозити людям БК та припаси. Якщо це друга лінія, де нема контактів з руснею, але є артобстріли, то можна і тиждень стояти.

Дуже важливо – це ваші «очі». Якщо у вас є дрон – нехай хлопці постійно вчаться. Мої хлопці постійно літали, відео виводилось на екрани в штаб для керування боєм.

Намагайтесь самостійно вирішувати, як виконати завдання. Наш підрозділ був приданий різним батальйонам, і на перших порах командири намагались розказувати мені, що робити, де копати. Але на місці завжди видніше, як краще виконати завдання. Тому я домовлявся, що нам дають БР-ку, а далі я сам вирішую, як не допустити прорив. Тому що я знаю, на що мої люди здатні і якими засобами та силами я можу закрити свою ділянку.

Не беріть на «нуль» зайвого спорядження. Перед виїздом хоча би день побігайте в повній «снарязі», пострибайте, перевірте, чи вам зручно. Не варто тягнути в окопи великий баул. Беріть із собою маленький рюкзак з речами, який не шкода втратити.

Фізична форма теж важлива. Намагайтесь на «нуль» старших людей не виставляти. Буває таке, що потрібно зробити маневр 3-4 км, перегрупуватись, а вони після бою, після безсонної доби не зможуть зробити це фізично. Завжди є робота в тилу, краще хай вони там працюють.

Наприклад, у мене є троє водіїв, вони не стоять в окопі, а тільки дивляться за машинами. І я впевнений, що в мене машини завжди на ходу. Вони не бояться під обстрілом під’їхати, зробити евакуацію, БК підвезти.

За моїм досвідом, людина стає воїном, коли пройде три важких етапи. Перший – це пережити обстріл, коли лягає біля тебе так, що землею притрушує. Другий – це пережити контакт з росіянами, коли ти його очима бачиш і стріляєш. І третій – це коли на твоїх очах поранили твого друга.

Після кожного з цих етапів ти потрапляєш у психологічну яму, з якої треба вигребти. І тільки людина ці три моменти пережила – вона стає воїном. Такий воїн буде воювати далі та на будь-яке завдання з тобою піде.

Новини

“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України

У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”

У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка

Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував

Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»

Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.

У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв

Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни

Дізнатись більше