
Лайфхаки зв’язківців
Алла Нікіцка пройшла шлях від солдата до начальника відділення зв’язку 129-ї Криворізької бригади Сил ТрО. Разом з колегами вона розгортала зв’язок у перші дні повномасштабної війни. Редакція «Спротиву» попросила її поділитись досвідом, набутим у бойових умовах.

Від батальйону до бригади
Ще до початку повномасштабної війни військову службу проходила у 31-му полку зв’язку в Києві, де пройшла шлях від солдата до офіцера. Там же, у Києві, закінчила Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім. Героїв Крут. Після цього переїхала до своєї сім’ї в Кривий ріг.
У січні 2022 року вступила в 101-й батальйон ТрО, який мав склад за стандартами мирного часу – 46 людей. І в цьому складі ми зустріли повномасштабну війну 24 лютого 2022 року. Тоді ми за добу розгорнулись до повноцінного батальйону, а згодом на базі батальйону було створено бригаду, в якій мені запропонували очолити напрямок зв’язку.
У перші дні було дуже складно, у нас було всього 10 радіостанцій, дуже мало польового кабелю, і зовсім не було засобів засекреченого зв’язку. Наша маленька команда тоді працювала на дуже великому адреналіні.
Тримаємо зв’язок
Для забезпечення надійного зв’язку потрібно використовувати всі доступні засоби. Завжди буде чогось не вистачати, постійно заважає ворожий РЕБ, тому важливо проявляти кмітливість. Забезпечити зв’язком допоможуть наступні прості поради.
Живий ланцюжок. Якщо давить ворожий РЕБ і пропав зв’язок зі штабом, можна спробувати розставити людей з раціями на певній відстані один від одного. Таким чином вони зможуть передавати команди по ланцюжку. Допустима відстань визначається експериментально.
Інший діапазон частот. Інколи РЕБ давить тільки один діапазон частот, наприклад, нижній, а на верхньому можна працювати. Тож спробуйте перемикатись між діапазонами.
Супутникові телефони. Неважливо, який телефон (ми, наприклад, використовуємо Iridium), але це дієвий спосіб залишатись на зв’язку в будь-якій ситуації. У нас із ними працюють спеціальні штурмові групи, на жаль, таких апаратів мало на озброєнні.
Starlink. Бажано, щоб у кожному взводі були свої супутникові засоби зв’язку. Таким чином можна буде через мобільні додатки виходити на зв’язок. До речі, для більш зручного перенесення супутникових станцій створені спеціальні рюкзаки, куди вони складаються по частинах. У результаті отримали такий собі мобільний переносний комплекс.
ТА-57. Якщо батальйон стоїть в обороні, тоді потрібно прокладати дротовий зв’язок. Старі добрі ТА-57 («тапіки») нікуди не зникли, на жаль, аналогів їм на заміну дуже мало. Але є і плюси: польовий кабель П-274 («польовка») – доволі універсальна річ, наші хлопці по ній навіть світло собі примудрялись проводити в бліндаж.
Автомобільні радіостанції. Через недостатню кількість посилювачів радіозв’язку ми використовуємо альтернативу, таку як автомобільні радіостанції. Береться звичайний військовий рюкзак, кладеться туди автомобільна радіостанція, акумулятор 12 В, магнітна антена – й отримуємо портативну переносну радіостанцію на 20 Вт для виконання завдань за призначенням. Людина з рюкзаком знаходиться позаду підрозділів та передає команди.
Також ми використовуємо такі мобільні комплекси радіостанції на КСП батальйонів зі створеними власноруч антенами з кооксіального кабелю RG58 довжиною понад 35 м, для їхнього більш ефективного використання та посилення сигналу закріплюємо на дерева або будівлі.
Антена типу «хлист». У польових умовах для посилення радіосигналу не вистачає довгих антен, які ми називаємо «хлист». На жаль, у комплекті з радіостанцією йдуть тільки короткі антени, а цього замало в польових умовах. Тому ми своїми силами та силами військовослужбовців бригади ввійшли у взаємодію з токарською майстернею для виготовлення адаптерів до радіостанцій, а самі антени виготовляємо та збираємо самостійно. І в такий спосіб забезпечуємо наші підрозділи антенами типу «хлист».
Постійно вчіться. У роботі зв’язківця дуже важливе самовдосконалення. Як мінімум рекомендація ознайомитись із посібником «Організація військового зв’язку» Військового інституту телекомунікацій та інформатизації. Також багато корисної інформації є на сайті Управління підготовки (G7) штабу Командування Сил ТрО: sprotyvg7.com.ua.
Новини

Гаряча лінія Командування Сил територіальної оборони ЗСУ
Важливо знати, що ви не одні. Ми тут, щоб вислухати вас і допомогти вирішити будь-які питання, що вас турбують.

Цієї ночі мисливці за «Шахедами» Сил ТрО збили 13 «Шахедів»
Найбільш ефективними виявились розрахунки одного з підрозділів Регіональне управління Сил територіальної оборони «Південь» ЗС України. За ніч вони знищили 4 БпЛА.

Навчися розпізнавати та нейтралізувати ворожі ІПСО!
У новому курсі в застосунку Армія+ ти дізнаєшся, як виявляти маніпуляції, перевіряти факти та захищати себе й побратимів від дезінформації

Безкоштовна юридична допомога для родин полонених: як отримати підтримку?
Економте час та кошти: Особистий кабінет та кваліфіковані юристи в Штабі допоможуть отримати витяги та скласти запити безкоштовно.