Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Курс мінної безпеки мають пройти всі

Сили територіальної оборони ЗСУ 331 переглядів

Наскільки важливо навчати солдатів мінно-вибуховій справі розповів нам сержант Михайло «Рамірес». У ци­вільному житті – юрист. До тероборони доєднався ще у 2019 році. Після широкомасштабного вторгнення прохо­див службу в інженерно-саперному взводі. У минулому році на Бахмутському напрямку отримав тяжку травму. З грудня 2022-го і дотепер перебуває на реабілітації, за­ймається викладацькою роботою.

Що треба знати першочергово

Ворог веде проти України справжню мінну війну. Оку­пант використовує не тільки величезні запаси радянських мін, але і активно апробовує нові зразки мінного озброєн­ня. Тому важливість навчання особового складу ЗСУ мін­ній безпеці та інженерно-саперній справі є пріоритетним завданням.

Слід виокремлювати два напрямки підготовки: мінна безпека та інженерно-саперна підготовка.

Курс мінної безпеки має пройти кожен вій­ськовослужбовець, незалежно від його ВОСу, посади, віку, звання.

Курс інженерно-саперної підготовки передбачає підго­товку саперів-спеціалістів, які вивчають, зокрема, поря­док застосування інженерних боєприпасів та інших вибу­хових пристроїв.

Насамперед бійці повинні візуально ознайомитись з класифікацією мін, які використовує ворог: як розпізнати, їхні властивості, бойову роботу, ознаки виявлення і поря­док дій при виявленні. Сукупність засвоєних знань є запо­рукою якщо не уникнення, то значного зменшення втрат від ворожих мін.

Що ворог мінує першочергово

Міни не можуть бути самостійним видом озброєння, який вирішить всі питання, що стосуються оборони. Міни є складовим елементом цілої системи оборони тієї чи ін­шої ділянки.

Головне призначення мін полягає не стільки у тому, щоб завдати втрат супротивнику, скільки у обмеженні його маневру. Щоб по ворогу можна було ефективно «відпра­цювати» точнішими чи потужнішими засобами ураження.

Супротивник, маючи значні запаси радянських мін, а також час на підготовку, встановлює вздовж своєї лінії оборони величезні мінні поля. Використовують десятки, якщо не сотні тисяч мін. Тому найперше заміноване місце – передполе перед ворожою лінією оборони.

Найпершою умовою виконання наступальної операції є ретельна інженерна розвідка, яка має виявити ворожі мінні поля, встановити їх властивості та підготувати від­повідні заходи для прориву мінного поля.

Прорватися крізь оборону ворога

Прорив оборони ворога — це складна з військової точки зору операція. А враховуючи щільність мінування супротивником територій – це завдання ще складніше.

Його виконання напряму залежить від наявності спеціалізо­ваної інженерної техніки у наших підрозділах і вміння її вико­ристовувати. Україна отримує від США та європейських союз­ників спеціалізовані бойові машини, призначені для прориву ворожих мінних полів. Але їхньої кількості поки недостатньо.

Досвід війни вимагає від України негайної роз­робки та налагодження виробництва власних ін­женерних машин.

Головні правила мінування

Головною запорукою того, що власні мінні поля будуть ефек­тивними і умовно безпечними для своїх військ – належна організація і фіксація процесу мінування. На будь-яке мінне поле, навіть на одиночну міну чи групу мін, складається фор­муляр мінного поля. Це документ, який розробляє керівник мінувальних робіт. В ньому він зазначає місце розташування мінного поля на місцевості з точним зазначенням географіч­них координат, а також його інші властивості: кількість мін, кількість рядів мін, їхній тип тощо.

Завдяки формуляру наші бійці знають місце розташування свого мінного поля і через систему зв’язку сповіщають про нього й інші підрозділи. Таким чином ризик втрат на своєму мінному полі буде зведений до мінімуму.

Важливо пам’ятати: згідно з положенням От­тавської конвенції про заборону протипіхот­них мін ставити протипіхотні міни з натяжним датчиком цілі (міни-розтяжки) бійцям ЗСУ забо­ронено.

Західні міни на озброєнні у зсу

У пакет військової допомоги Україні США та європейські со­юзники включили міни різного призначення. Проте процес навчання ускладнюється через відсутність тренувальних зраз­ків. Наприклад, на озброєння ЗСУ надійшли і активно експлу­атуються американські протипіхотні міни М18А1 «Клеймор». Але ні я, ні багато моїх колег в очі не бачили навчальні зразки цих мін.

Іноземні протипіхотні та протитанкові міни хоч і мають свої особливості у експлуатації (насамперед через різну матеріаль­ну частину інженерного озброєння), проте ця риса не є визна­чальною.

Визначальними є дві речі: достатня кількість мін для масо­вого застосування та вміння використовувати їх на полі бою з максимальною ефективністю. Навіть 20 найсучасніших про­титанкових мін не спроможні зупинити просування танково­го батальйону. А без фахових знань у частині застосування мін під час оборонного бою їх використання буде неефективним.

Новини

“Політика героїв” увійшла до Плану стійкості України, який презентував Президент України

У своїй промові Президент наголосив, що десятий пункт Плану стійкості – “Політика героїв” є “чи не найбільш відповідальний пункт із морального погляду”

У Києві відкрили меморіальну дошку на честь героя Володимира Іщенка

Своє життя Володимир віддав за Україну 18 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу села Іванівське Бахмутського району. Ворожий снаряд влучив у бліндаж, де він перебував

Міністерство оборони України запускає національну програму підтримки військових — «Плюси»

Це вагомий крок соціально відповідального бізнесу, який допомагає військовим на шляху до перемоги.

У Львові вдруге вручили нагрудні знаки «Честь і Батьківщина» родинам загиблих Героїв

Командир 103-ої бригади Сил ТрО ЗСУ полковник Ігор Бондаренко під час заходу звернувся до рідних загиблих захисників, підкресливши значення їхньої жертовності для нашої країни

Дізнатись більше