
Пунктом 6 статті 9 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців” передбачено, що за військовослужбовцями, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, зберігається грошове забезпечення. Таке грошове забезпечення можуть отримати члени їх сімей до дня звільнення військовослужбовців.
Порядок виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх закріплений Постановою КМУ № 884 від 30.11.2016 року.
Крім того, Постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» передбачено виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн для військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх (крім тих, що здалися добровільно).
Відповідно до п. 4 Порядку виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого Постановою КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884 виплата грошового забезпечення здійснюється з дня захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, а також інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, членам сімей військовослужбовців за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації) (заява складається у довільній формі).
Порядок не передбачає альтернативного механізму отримання виплат. Таким чином необхідно звертатися з заявою на ім’я командира. Якщо немає можливості зв’язатися із керівництвом військової частини, як варіант, можна звертатися напряму до командувача виду, окремого роду військ. Для того, щоб отримувати виплату, члени родини мають звернутися із заявою на ім’я командира військової частини.
До заяви додаються:
• копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);
• довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);
• копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);
• копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);
• копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
Командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі.
Право на отримання грошового забезпечення військовослужбовців мають наступні категорії:
• дружина (чоловік) військовослужбовця, а за їх відсутності повнолітні діти, які проживають разом із військовослужбовцем; законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їх віку) військовослужбовця (за відсутності дружини (чоловіка);
• особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця або батьки військовослужбовця (за відсутності дружини (чоловіка) та дітей). Сім’ї військовослужбовців також мають право на отримання додаткової винагороди військовослужбовця під час дії воєнного стану в розмірі 30 000 гривень щомісячно та збільшеної винагороди до 100 000 гривень.
Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (установи, організації), місця служби або дезертували – не здійснюється.