Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Цю «зброю» треба опанувати самому: роль фізкультури для бійців

Сили територіальної оборони ЗСУ 169 переглядів

Що робити, аби не боліла спина від бронежилета? Щоб легко було стрибати, повзти, долати перешкоди?

Для цього потрібен особливий вид “зброї”: спритність, витримка і мобільність. І цю “зброю” не нададуть партнери — її варто здобути та опанувати самому. Маємо на увазі фізичну підготовку.

Яка роль фізкультури для військових та як покращити свої показники — ми запитали в Юлії Коваль.

WhatsApp Image 2023-10-10 at 16.49.28

Юлія — співавторка методичного посібника/програми базової фізичної підготовки для військовослужбовців, головний тренер проєкту “Ігри Героїв”, адаптивний тренер ATA – Adaptive Training Academy (USA), член Української Фітнес Асоціації Член ISSA – International Sport Science Association (USA). Посилання будуть нижче.

— Скільки часу в день (і на тиждень) потрібно виділяти на тренування, щоб потім можна було ефективно виконувати бойові завдання?

— Щонайменше 4 рази на тиждень. Одне тренування — 1 год, може, 1 год 10 хв, не довше. Важливо розуміти, що організм має відновлюватись, тому всі рази на тиждень — це забагато на старті, та й потім теж. Але одне-два тренування на тиждень — замало. Проте навіть це краще, ніж нічого. Важливо правильно скласти тренувальну програму.

— Як “втягуватися” у спорт людям, котрі досі не займалися фізкультурою?

— Поступово. Спочатку вивчити техніку основних рухів, які використовуються в програмі тренувань. Це зазвичай п’ять необхідних рухових навичок: присідання і всі вихідні з нього рухи; нахили і похідні від них; жими/штовхання (від себе); тяги (до себе); локомоція (різноманітні переміщення).

На цих п’яти базових рухах має будуватися тренування і навколо них має починатися фізична активність. Все просто: відпрацьовуєш поступово кожен рух на кожному тренуванні, вдосконалюєш з точки зору біомеханіки (тут тренер має підказати помилки, якщо вони є) і потім поступово додаєш навантаження.

Є золоте правило тренувального процесу: техніка-постійність-інтенсивність. Лише в такій послідовності. Техніка — про механіку руху, постійність — це має бути системна, тобто регулярна робота. Лише потім інтенсивність — збільшення ваги, тренувального об’єму, тощо.

— На що важливо звернути увагу під час тренувань?

— На техніку виконання вправ, для цього її треба знати. Якщо таких знань немає — тренер в змозі за одне тренування протестити і підказати, на що на старті робити наголос. Я завжди рекомендую в першу чергу працювати на старті з поставою (бо вона рідко буває нормальною) і мобільністю (бо вона рідко буває в потрібному діапазоні). Простіше кажучи, з поганою поставою і недостатньою мобільністю суглобів неможливо технічно правильно виконувати жодну вправу. Якщо це ігнорувати — буде травма. Це справа часу, рано чи пізно це відбудеться. Важливо пам’ятати, що хребет — найголовніше і його погана робота під час тренувань, погана стабільність — наслідок ігнорування перших двох пунктів.

— Як правильно бігати, щоб собі не нашкодити?

— Обов’язково має бути підготовча частина, яка ділиться на загальну розминку і спеціальну. Загальна готує загалом тіло до фізичної роботи. Спеціальна розминка готує суглоби і м’язи до основної частини тренування, наприклад, до бігу. Розминка має бути не менше 15 хвилин. Ігнорувати заборонено.

Біг буде автоматично правильним, якщо у людини правильна хода. Стопи мають ставитись прямолінійно, а не носками назовні, руки мають працювати відповідно ногам, обов’язково стежити за диханням і частотою серцевих скорочень, вона не має бути захмарною.

Видів бігу є немало, тому питання дещо розмите, але мені подобається позний метод бігу. Військові зазвичай так не бігають (сильно згинаючи коліна, в “захльост” на кожному кроці), тому їхній біг має бути з фокусом на прямолінійні стопи, достатньо жорсткий кор (м’язи кора – глибокі м’язи, які пролягають поруч з хребтом і забезпечують його фіксацію – ред.) для стабілізації попереку. Для цього не слід нахилятися вперед під час бігу (системна помилка), а врівноважувати натомість грудну клітину над тазом.

— Чи треба мати спеціальне обладнання для спорту? Кросівки для бігу? Наколінники? А що по одягу?

— Щонайменше бігові зручні кросівки маст хев. Одяг по погоді, якщо тренування цілеспрямовано бігове, а не частина тренування у повній амуніції. Наколінники зазвичай виконують підтримуючу роль найперше власних зв’язок. Якщо з колінними суглобами все добре і є відповідна тренуванню розминка (обидві її частини), то немає потреби в необхідності їх одягати. Одяг має бути зручний, дихаючий, обов’язково по погоді, тут велика різниця, звісно, зима/літо/демісезон.

— Зараз багато людей має проблеми з хребтом. Які поради дасте для тих, хто ще не мобілізувався, і для тих, хто вже мобілізований — як тренувати свій хребет? Адже у війську треба буде носити бронежилет і тягати важкі речі.

— Акцентуйте на поставі та її покращенні, тут допоможе загалом майже кожен тренер. Немає сенсу “закачувати спину”, не розібравшись з поставою. Навантаження під час силових вправ на м’язи кору (навколо хребта) + сідниці (важливі стабілізатори попереку) мають розподілятися рівномірно з кожної сторони. При погіршенні постави так не буде і “закачуванням / гіперекстензією” ви собі лише нашкодите.

Загалом раджу почати з тренувань по системі пілатес. Жодна інша система тренувань так досконало не вчить працювати належним чином ваш кор і загалом відчувати своє тіло у просторі. Коли цей навик переноситься у повсякденне життя і ви на підсвідомому рівні тримаєте в тонусі всі необхідні м’язи, що забезпечують нормальне положення хребта — ви перемогли в боротьбі за свій хребет.

Хто ще не мобілізувався — вперед на уроки по Пілатесу, хоча б десяток. Професійних тренерів з цього напрямку в Україні немало і це супер. Хто вже мобілізувався — тут та ж історія, але доведеться працювати самостійно зі своєю поставою. Проте консультуйтесь із тренером, це набагато пришвидшить ефективність тренувань і укріпить те, що необхідно, а не навпаки. Багато, дуже багато є людей, які кажуть “я і так все знаю, нащо мені тренер”, натомість вони мають вже роками набуті неправильні шаблони рухів, які все більше пошкоджують опорно-руховий апарат. А треба, щоб було навпаки. В цьому різниця між просто тренуванням і дійсно якісним тренуванням.

— Як вберегти коліна?

— Фокус на поставу і роботу з нею. Фокус на ходу і роботу з нею. Всі рухи, пов’язані з ногами, починати не зі згинання колін, а з відведення тазу назад (як начебто сідницями хочете закрити двері машини, бо руки зайняті). Нахили, випади, присідання тощо — таз рухається назад першим, коліна згинаються другими, різниця складає секунду, але таз — перший. Коли якогось з цих трьох пунктів людина не дотримується, коліна рано чи пізно компенсують погані вище рухи.

— Вітаміни та спортивне харчування у війську під час фізичного загартовування — щось потрібно?

— Вітамінно-мінерального комплексу буде достатньо раз на пів року за умови +/- збалансованого харчування. Багато хто питає про фармакологію для підвищення продуктивності, але я б радила спочатку ретельно прочитати про наслідки і берегти себе відповідно. Стосовно спортивного харчування — все залежить від мети. Але, скажімо, якщо тобі недостатньо білка і треба його добирати завдяки протеїну — це нормально. Але в жодному разі не заміняти спортивним харчування звичайне — це велика помилка і достатньо системна.

— Що варто пам’ятати жінкам про тренування?

— Під час критичних днів займатись вправами на стретчінг і мобільність — на це чудово працює в цей період гормональна система. Під час вагітності пам’ятати, що надто інтенсивні тренування можуть створювати проблеми з кисневим забезпеченням дитини, тому не треба бити рекорди. Білизна має бути зручна, спортивна (спеціальна). Іще я б радила кожній жінці вправи Кегеля, бо з віком все частіше виникають випадки опущення органів черевної порожнини. Та і на жіноче здоров’я ці вправи добре впливають. Звісно, якщо немає протипоказань, тому раджу спочатку консультацію з особистим жіночим лікарем.

Базовий 6-тижневий курс фізичної підготовки військовослужбовця: https://cutt.ly/g4rEwDh

Програма тренувань на 6 тижнів: https://cutt.ly/Q6KwkVe

Новини

Інструктори Сил ТрО провели заняття з тактичної медицини для столичних школярів

Інструктори одного з навчальних центрів Сил територіальної оборони ЗСУ провели заняття з тактичної медицини для школярів старших класів київського ліцею

Власна справа ветерана: запрошуємо пройти опитування

Опитування повністю анонімне і проводиться задля визначення думки безпосередньо ветеранів російсько-української війни щодо їхніх актуальних потреб, проблем та сприйняття у суспільстві

РУ Сил ТрО "Схід" провело зустріч з родинами військовослужбовців

Під час проведення заходу, проблемні питання, що виникли - обговорювались, детально розбиралися і, у разі можливості, оперативно вирішувались

Курс підготовки населення до нацспротиву на 36 годин – нова програма Командування Сил ТрО

Київський обласний центр підготовки населення до нацспротиву впровадив новий скорочений курс, щоб навчити більше цивільних

Дізнатись більше