Перейти до контенту
0 800 507 028
Новини

Бійці Сил ТрО – вже давно не ті «охоронці блокпостів», якими їх вважали раніше

173 переглядів

Старший офіцер відділення внутрішньо-комунікаційної роботи 72-го Центру морально-психологічної підтримки Сил ТрО Сергій «Харизмат» розповів про унікальність досвіду Сил територіальної оборони на цій війні та як бійцям легше пройти ресоціалізацію після повернення додому.

Від барабанщика до бійця

В мене було багато різних напрямків роботи. Наприклад, я був барабанщиком гурту «Ґринджоли» на Євробаченні-2005 і офіційним ведучим Євро-2012, розважав 65 000 глядачів на матчах в Києві. Був викладачем в університеті та мав декілька авторських тренінгових проєктів. Створив перший клуб комедійної імпровізації IMPROV CLUB у Києві в 2009 році. З 2013 року проводив багато тренінгів з англійської мови і розробив онлайн курс IMPROVersity для підвищення кваліфікації викладачів іноземних мов в усьому світі.

З січня 2022-го я почав відвідувати вишколи Сил ТрО у київському 130-му батальйоні і 24 лютого прийшов на місце зустрічі нашої роти. Тоді отримали перше бойове розпорядження обороняти аеропорт «Жуляни», потім був Ірпінь, Харківщина, Донбас. Зараз я служу в 72-му Центрі морально-психологічної підтримки Сил ТрО.

Унікальність Сил ТрО

З моменту розгортання нових бригад Сил ТрО на початку 2022 року і до сьогодні можна спостерігати унікальну еволюцію народження і становлення нового роду військ, бо злагодити таку кількість добровольців та сформувати з них боєздатні підрозділи за такий короткий проміжок часу та ще й виконуючи бойові завдання – це є унікальність нашого спротиву!

Проте це супроводжувалось і супроводжується великою кількістю викликів. Так, ми маємо визнати, що одного бажання захищати країну замало – це лише перший, базовий рівень. Військовослужбовці мають засвоїти військові спеціальності, пройти злагодження, а командири – навчитися керувати боєм. Вчитися та вдосконалюватися повинні усі, від солдатів до комбригів.

Сьогодні майже немає підрозділів Сил ТрО, які би не брали участі в активних боях. Це вже далеко не ті «охоронці блокпостів», якими спочатку вважали «тероборонців».

Батальйони Сил ТрО весь час знаходяться на «нулі» вздовж усієї лінії фронту, в усіх найгарячіших точках, виконуючи одні з найскладніших завдань, при цьому захоплюючи ворожу техніку і зброю.

Сьогоднішні бійці Сил ТрО – це втомлені, але вмотивовані солдати і офіцери, які з кращим оснащенням технікою і зброєю зможуть ще ефективніше виконувати завдання із захисту Батьківщини.

Важливість мотивації

Ми маємо підживлювати свої переконання як самостійно, так і допомагати в цьому одне одному. Також у ЗСУ існує велика система морально-психологічної підтримки, яка вдосконалюється щодня.

Вона не є ідеальною, але вона працює, і майже щоденно опрацьовуються нові інструменти та методи підтримки наших військовослужбовців. Ми маємо розуміти, що такої інтенсивності боїв протягом довгого часу та розмаху Європа не мала дуже давно, тому немає готового плану дій та «рецепту» ані в НАТО , ані в жодній країні світу. Цей «підручник» пишеться тут і зараз на практиці.

Мотивація – це внутрішнє переконання в своїй правоті, що підштовхує до певних дій та до ризиків. Для цього кожний має відповісти собі на питання «Хто я?» та «Навіщо я тут?». Про це треба нагадувати собі щоденно, щоб не загубити себе під час випробувань.

Щодо колективної підтримки, то тут вже має працювати система морально-психологічної підтримки в підрозділах кожного з родів військ. Вона теж існує і вдосконалюється. Мова йде про фахову психологічну підготовку командирів і про роботу психологів з груп контролю бойового стресу та з Центру морально-психологічної підтримки Сил ТрО, які постійно працюють в зонах бойових дій поруч з нашими підрозділами.

Чи все вдається? Звісно, що ні. Є і людський фактор, і організаційні виклики. Але робота триває щодня.

Після перемоги треба готуватись і надалі

Ми не обирали собі сусіда, який хоче нашого знищення. На жаль, я бачу, що особливо з початку 2022 року росія відчула смак крові і ніколи не зупиниться, як пітбуль, якого може зупинити тільки або клітка, або усипляння.

Питання постійної боєздатності – це питання державності та незалежності. Іншого шляху вже немає.

Поради мобілізованим

Що стосується порад щойно мобілізованим захисникам: вчіться, ставте запитання, спостерігайте за досвідченішими побратимами, дивіться навчальні відео і читайте навчальні матеріали в інтернеті. Ваша мотивація та боєздатність формується в голові. Від цього буде залежати все інше.

Треба окремо сказати про інформаційну гігієну: читайте, слухайте та дивіться те, що збереже ваше життя. В соцмережах є дуже багато ІПСО для придушення морально вольової здатності до спротиву та перемоги. Не дивіться і не звертайте уваги на ці інформаційні “вкиди”.

Зберіться, бо ваше завдання – захистити країну, вижити і повернутись додому до своїх дітей та сімей. Пам’ятайте, ми “біжимо” не спринт, а марафон.

Довідково:

Якщо боєць відчуває, що йому потрібна допомога психолога, він звертається через заступника командира роти з МПЗ до заступника комбата з МПЗ. Через них звернення йде або напряму до групи бойового стресу бригади або на 72-й Центр морально-психологічної підтримки Сил ТрО.

Можна звертатись як за індивідуальною, так і за груповою консультацією. Особливо це рекомендовано роботи, коли підрозділ перебував у важкій обстановці на фронті і зазнав сильного бойового стресу або втрат.