
Розвідувальна засідка
Розвідувальна засідка – це спосіб ведення розвідки що полягає в завчасному і прихованому розташуванні розвідувального органу на очікуваних або ймовірних шляхах руху противника для раптового нападу на нього з метою захоплення полонених, документів, зразків ОВТ, спорядження і відході в заздалегідь намічений район збору.

Засідка також може проводитися з метою нанесення втрат живій силі і бойовій техніці противника.
Існує два основних варіанти проведення засідки – підготовлена і миттєва.
Підготовлена засідка це запланований спеціальний захід на відомих маршрутах пересування противника (НЗФ). При організації підготовленої засідки розвідувальний підрозділ (група) завчасно, приховано розташовується на розвіданому чи передбачуваному маршруті руху противника.
При виявленні пересування противника, у відсутності часу для про-ведення підготовленої засідки, він може знищуватися проведенням миттєвої засідки.
Миттєва засідка це спосіб дій розвідувального підрозділу (групи), коли він відразу, приховано розташовується на шляху руху виявленого ним противника, а потім раптово нападає на нього. Особливістю миттєвої засідки є обмежений час (до декількох десятків секунд) на організацію засідки. Включає оцінку обстановки, прийняття рішення (визначення порядку дій) і постановку завдань. Успіх миттєвої засідки, насамперед, залежить від підготовки особового складу в проведенні подібних заходів.
Для скорочення часу, необхідного на влаштування засідки, в підрозділі завчасно повинні бути призначені і підготовлені групи (підгрупи).
Засідки можуть бути:
– з вогневим впливом (може застосовуватися стрілецька зброя, гранатомети, гранати, мінно-вибухові засоби і тощо) для знищення (виводу з ладу) живої сили і техніки противника. Групи (підгрупи) розміщуються від декількох десятків до кількох сотень метрів від місця влаштування засідки.
Засідка з вогневим впливом може проводитися:
- з захопленням полонених, документів, зразків озброєння і техніки;
- з нанесенням противнику тільки вогневого ураження, в том числі і комплексного (із застосуванням авіації та артилерії);
– без вогневого впливу або із застосуванням тільки безшумної зброї – для захоплення одиночних військових (невеликих груп) або автомашин противника. Групи (підгрупи) розташовуються в безпосередньої близькості від місця влаштування засідки.
ВЛАШТУВАННЯ ТА ПРОВЕДЕННЯ ЗАСІДОК
При проведенні засідки бойовий порядок розвідувального підрозділу (групи) може складатись із груп (підгруп) (рис. 1):

- група (підгрупа) нападу (вогнева) – для знищення противника вогнем із стрілецької зброї, гранатометів і ручними гранатами;
- група (підгрупа) захоплення (огляду) – для безпосереднього нападу на противника з метою захоплення полонених, документів, зразків озброєння і техніки, а також для огляду місцевості в зоні ураження противника. В разі нападу на одиночних солдатів чи офіцерів противника на одного захоплюваного полоненого призначається звичайно два розвідники;
- підгрупа мінування – для влаштування мінно-вибухових загороджень на вибраних ділянках місцевості (дороги) та підриву їх в точно визначений момент часу, мінуванні вірогідних шляхів відходу противника і підходу його резервів, знищення (мінування) захопленого озброєння, боєприпасів і техніки противника;
- група (підгрупа) вогневого забезпечення – для прикриття вогнем дій інших груп (підгруп) в ході нападу і при відході їх після виконання завдання, а також заборони виходу противника до місця проведення засідки з тилу. Вона може розташовуватися на флангах і в глибині засідки, та своїми діями не давати противнику можливості вийти із зони ураження або провести контрзасадний маневр;
- підгрупа спостереження або окремі спостерігачі – для своєчасного попередження про наближення противника до місця засідки. Спостерігачі можуть в обговорених командиром випадках самостійно знищувати головний або тильний дозори противника. В состав підгрупи спостереження можуть призначатися снайпери.
Вибір місця для влаштування засідки
Вибір місця для влаштування засідки та маршрути виходу до нього здійснюється по карті, аерофотознимку і уточняються на місцевості в ході рекогносцировки або після виходу до місця проведення засідки.
Найбільш зручними місцями для влаштування засідки можуть бути:
По тактичному признаку:
- імовірні маршрути (шляхи) руху, які регулярно використовуються противником (бойовиками НЗФ);
- джерела водопостачання, особливо в засушливу пору року і в жарких регіонах;
- шляхи підходу до населених пунктів і дороги між населеними пунктами, які не контролюються своїми військами;
- місця, де змінюється місцевість або є в наявності важкодоступні лінійні перешкоди, наприклад кромка лісу, горна гряда, яр і тощо;
- маршрути до районів зосередження підрозділів противника (загонів НЗФ) і самі райони які займаються противником (бойовиками) в ході проведення військових операцій (зачисток) нашими військами.